Nov zakon o orožju
  • Soldat
    Pozdravljeni ,

na internetu sem zasledil , da naj bi v kratkem prišlo do spremembe obstoječega zakona o orožju in sicer na področju zbiranja orožja ter posedovanja zračnega orožja (razne omejitve...). Po novem naj bi bila starostna omejitev za nakup zračnega orožja , 21 let (hitrost in moč izstrelka sta omejena na 200 m/s in 20 J). Za orožje , ki presega te omejitve , bo potreben priglasitveni list . Pogoj za pridobitev priglasitvenega lista je opravljen izpit o varnem rokovanu z orožjem ter potrdilo o nekaznovanju . Predlog naj bi obravnavali julija , zanima pa me , če morda kdo na forumu slučajno ve kdaj bo omenjeni zakon stopil v veljavo .

http://www.zurnal24.si/cms/novice/slove ... ?id=117170

http://www.zurnal24.si/Do-zracne-puske- ... ika/105277

LP
  • miha
    na straneh državnega zbora ni še nič za videt, da bi bil kak predlog
    in kje si našel te podrobnosti o moči ipd ?
    sier pa so za morebitne spremembe oz še večje restrikcije krivi ravno pisuni kot je Toni Destradi - glej članek :
    http://www.indirekt.si/novice/slovenija ... aji/132765
    , ki širjo paniko in negativno propagando
    razni butci na ministrstvih pa za narodov blagor potem s pomočjo "stokovnjakov" pripravijo restrektivnejšo zakonodajo, ki gre brez težav skozi parlament

najbolje da kar vse prepovejo in samo člani stranke svetih krav dobijo kar želijo
  • ribničan
    said:

Pozdravljeni ,

na internetu sem zasledil , da naj bi v kratkem prišlo do spremembe obstoječega zakona o orožju in sicer na področju zbiranja orožja ter posedovanja zračnega orožja (razne omejitve...). Po novem naj bi bila starostna omejitev za nakup zračnega orožja , 21 let (hitrost in moč izstrelka sta omejena na 200 m/s in 20 J). Za orožje , ki presega te omejitve , bo potreben priglasitveni list . Pogoj za pridobitev priglasitvenega lista je opravljen izpit o varnem rokovanu z orožjem ter potrdilo o nekaznovanju . Predlog naj bi obravnavali julija , zanima pa me , če morda kdo na forumu slučajno ve kdaj bo omenjeni zakon stopil v veljavo .

LP

Ali mislite da bo do tega sploh prišlo? Kaj pa tisti ki so takšne puške kupili že pred tem zakonom, ali bodo tudi oni morali opraviti ta izpit?
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo.
  • Rok
    said:

said:

Pozdravljeni ,

LP

Ali mislite da bo do tega sploh prišlo? Kaj pa tisti ki so takšne puške kupili že pred tem zakonom, ali bodo tudi oni morali opraviti ta izpit?

Zakon ne mora uplivati za nazaj. Menda pa da v parlamentu ni še sluha o novem zakonu, tako, da kmalu ne bo še ker pri nas papirologija kar traja...
    lp, Rok

http://www.rojal.si - Spletna orožarna
    http://wiki.rojal.si - Wikipedia orožja
  • Soldat
    Podatke o omejitvi moči sem zasledil na tej strani in v nekem članku , kjer je pisalo , da bodo morali zračno orožje z močjo nad 20 J priglasiti tudi tisti , ki ga že posedujejo . Čas za priglasitev bo 6 mesecev . Nevem pa , kaj bodo naredili tisti strelci , ki tako orožje že imajo , ampak niso dopolnili 21 let. Sicer pa so zaenkrat te spremembe le predlog , ki pa morda le ne bo sprejet .

http://www.mnz.gov.si/fileadmin/mnz.gov ... log_ZO.doc

LP
  • miha
    hvala za link Soldat
    ne se s tem tolažiti qstraza
    ko je bil interes spremeniti ta zakon zaradi taserjev je to šlo 1-2-3 po hitrem postopku
    če ne bo dovolj lobiranja bo tudi to šlo skozi brez težav, in tako kot je napisano bo po mojem na žalost šlo
    argumenti so vedno sicer butasti ampak v tem stilu : je nevarno, smrtno nevarno, je primerno za raubšic, zakaj pa rabiš tako močno, kaj pa imaš proti temu, da je prijavljeno itd itd
    morebiti pa bodo tudi avtomobilom in motornim kolesom omejili hitrost ma max 130 km
  • Soldat
    Še ena zadeva glede priglasitvenega lista . Nekje sem zasledil , da veterani ne potrebujejo izpita za varno rokovanje z orožjem pa me zanima če to drži ?
  • ribničan
    said:

said:

said:

Pozdravljeni ,

LP

Zakon ne mora uplivati za nazaj. Menda pa da v parlamentu ni še sluha o novem zakonu, tako, da kmalu ne bo še ker pri nas papirologija kar traja...

A samo da je čas še da kupim shin sunga, ker se mi res ne da opravljati izpitov! :D
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo.
  • ribničan
    said:

Pozdravljeni ,

LP

Ali se bo to zgodilo mogoče še v tem letu, ker nisem nikjer še zasledil kdaj točno bo? :?: :shock:
  • Soldat
    To pa tud mene zanima , kdaj pride v veljavo ta zakon .
  • savinjčan
    no mene pa zanima kako je z tem da bi se "pritožili" na večino teh izjav ker če to prebere neka oseba ki nima pojma o orožju bi takoj glasovala da se zakon sprejme in z tem pritiskala na politiko seveda pa vsak ki ima kaj pojma o fiziki... ve da je 9mm luger močnejši od diane :lol: :lol: pa npr da je moč 7.65 mnogo večja kot dianina (cca 200J)(zaradi teže krogle) nekje sem celo slišal da naj bi bila diana močnejša od 7.62x51 :lol: :lol: :roll: ( ki ima če se ne motim 3,350 J)
    Lp.
    Država ki ne zaupa svojim državljanom ni vredna zaupanja!
  • ribničan
    said:

no mene pa zanima kako je z tem da bi se "pritožili" na večino teh izjav ker če to prebere neka oseba ki nima pojma o orožju bi takoj glasovala da se zakon sprejme in z tem pritiskala na politiko seveda pa vsak ki ima kaj pojma o fiziki... ve da je 9mm luger močnejši od diane :lol: :lol: pa npr da je moč 7.65 mnogo večja kot dianina (cca 200J)(zaradi teže krogle) nekje sem celo slišal da naj bi bila diana močnejša od 7.62x51 :lol: :lol: :roll: ( ki ima če se ne motim 3,350 J)
    Lp.

Vaša ideja ni slaba! :D Res bi morali jim to malo obraložit kao to gre in da se zračne puške ne morejo primerjati z pravim orožjem ne glede na hitrost izstrelka. Kaj pa pritožba direktno na parlament ali tam kjer obravnavajo to, saj ne vem kao glih ta politika poteka? :roll: Že od kar se prodajajo puške v sloveniji ni bilo potrebne takšne bedarije zakaj bi to uvedli :cry: zdaj res ne vem, ker se v sloveniji res ne zgodi veliko nesreč z zračnim orožjem? 8)
  • savinjčan
    ja sicer ne vem kako točno toda morali bi npr objaviti na splet... ker npr če to povemo medijem ne bo nič ker ni tako zanimivo ( kateri naslov je bolj zanimiv?: ZA SMRTONOSNA OROŽJA (KI PREBIJEJO AVTOMOBILSKA VRATA) V SLOVENIJI NE POTREBUJEMO "PAPIRJEV" ali ZRAČNA OROŽJA OČITNO NISO TAKO NEVARNA IN NE PREBIJEJO HLADILNIKA :lol: Verjetno obstaja možnost da bi se pritožili na parlament toda veliko moči in vpliva na politiko imajo ljudje (pomoje)
    P.S. seveda pa so dobrodošli tudi predlogi oseb ki se na pravo bolj spoznajo!
    Lp.
  • ribničan
    said:

ja sicer ne vem kako točno toda morali bi npr objaviti na splet... ker npr če to povemo medijem ne bo nič ker ni tako zanimivo ( kateri naslov je bolj zanimiv?: ZA SMRTONOSNA OROŽJA (KI PREBIJEJO AVTOMOBILSKA VRATA) V SLOVENIJI NE POTREBUJEMO "PAPIRJEV" ali ZRAČNA OROŽJA OČITNO NISO TAKO NEVARNA IN NE PREBIJEJO HLADILNIKA :lol: Verjetno obstaja možnost da bi se pritožili na parlament toda veliko moči in vpliva na politiko imajo ljudje (pomoje)
    P.S. seveda pa so dobrodošli tudi predlogi oseb ki se na pravo bolj spoznajo!
    Lp.

Jaz mislim da bi morali naredit nek javen kviz ki bi na to vplival da tega ne bi uvedli ce bi bilo pač tako, pa nekje napisali kaj sploh je zračna puška, ali je res smrtonosna in podobno tako da bi ljudi malo ozavestili!! :? Nevem pa ne kako bi to naredili, lahko bi qustraza malo probal?
  • savinjčan
    se strinjam nekako bi bilo treba npr napisati nekaj osnovnih podatkov in se boriti proti lažnimi mediji :twisted: :D ali kakšen kviz ali pa v kakšnem časopisu "nekaj hitrih informacij" qstraza upam da se boste tudi vi zavzeli za to da uničimo to mnenje in ustavimo propagando ki nas hoče iztrebiti :twisted: :D (no malo pretiravam :D )
    Lp.
  • ribničan
    said:

se strinjam nekako bi bilo treba npr napisati nekaj osnovnih podatkov in se boriti proti lažnimi mediji :twisted: :D ali kakšen kviz ali pa v kakšnem časopisu "nekaj hitrih informacij" qstraza upam da se boste tudi vi zavzeli za to da uničimo to mnenje in ustavimo propagando ki nas hoče iztrebiti :twisted: :D (no malo pretiravam :D )
    Lp.

Ah ne, pač poveste svoje mnenje, saj smo svobodna demokratična država to nas pa res nč ne briga kaj povemo- je reku franc košir( no malo heca)
    Samo mislim da bi se to splačalo naredit pa upam da se bo še kakšen član foruma nama pridružil ! :D
  • ribničan
    said:

said:

Lp.

Ah ne, pač poveste svoje mnenje, saj smo svobodna demokratična država to nas pa res nč ne briga kaj povemo- je reku franc košir( no malo heca)
    Samo mislim da bi se to splačalo naredit pa upam da se bo še kakšen član foruma nama pridružil ! :D

Še to dragi člani tega foruma, mislim da se boste strinjali z mano! :D
    Vsi pravijo: Slovenija je zelo raznolika država s katerim se tudi strinjam tudi jas, zakaj ne bi bili raznoliki tudi v tem še leta naprej, koliko otrok ima zračne pa znajo ravnati z njimi, pa mi povejte kaj bodo naredili z njimi- jim zaplenili puške ali kaj, ker sploh nism nasprotnik tega da otroci streljajo z zračnimi!!! :wink: :evil:
  • savinjčan
    no seveda se strinjam z tabo (res pa je da ma verjetno lahko štejete pod otroke :D :D (13)) in ne razumem tega ko toliko ljudi govori "ja pa boš koga ustrelil" po,moje je veliko bolj varno biti v bližini "otroka" (ki ve kaj dela) kot v bližini odraslega (ki misli da ve kaj dela in to zaradi pol litra vina ki kroži po njem :lol: ) (ker mislim da se ve da je tudi v sloveniji veliko takih (pa vseeno nimamo toliko nesreč) kar se pa otrok tiče pa normalno da mu ne boš dal šibrovke v roke in šel nekam ker se lahko zgodi da koga ustreli Tako kot se pred kratkim je (ne govorim ali obtožujem nikogar ker ne vem podrobnosti!) toda pomoje tudi če si star 11-13 let in če veš kaj delaš so možnosti da nekoga ustreliš (po pomoti) zelooo majhne ker npr tudi če streljam z malokalibersko... se ne bom nikoli obračal (z puško stran (sploh ne z nabito)) seveda pa se kaj zgodi če prvič dobiš v roke orožje in greš z npr. šibrovko ali mauserko malo "plinkat" :lol: :lol: ("o lej tamle je pa star lonec buum ups odzadaj je bil pa še sprehajalec" :roll: )
    Lp.
  • ribničan
    Glede zakona! Država ima za oblast demokracijo, zato lahko ljudje glasujejo kateri zakon naj bo izbran, zato bi se res splačalo nekaj naredit, kot sem že predlagal nekakšen kviz ali nevem kaj prej pa še nekaj podatkov za ljudi ki ne vejo kaj je zračna puška, kaj je sposobna naredit in podobno! :D Seveda bodo zaradi tega zakona trpeli tudi prodajalci ker se bo številu kupljenih zračnih pušk drastično zmanjšalo, :( tako da se jih ne bo več splačalo prodajat! Se bom še malo pozanimal kje in kao bi mi lahko to speljali pa upam da člani tega foruma držite z nami, ker nas bodo res iztrebili, to je naše življenje( zabava) :wink:
  • Rok
    said:

Qutraza kaj pa menite na nov zakon o zračnem orožju? :D

No comment ;)
    lp, Rok

• ribničan
    said:

said:

Qutraza kaj pa menite na nov zakon o zračnem orožju? :D

No comment ;)

Ne mislim tako vaše osebno mnenje, ali so se prav domislili tega da je treba omejiti moč, jas mislim da je to brez veze in totalna bedarija!Zgleda da nas hočejo iztrebit!?
    Ste vi proti temu, tej propagandi? :wink:
  • Rok
    Normalno, da sem proti, vsaj zračno bi lahko pustili na miru.
    lp, Rok

• ribničan
    said:

Samo res! Ali bi se dalo sploh kaj naredit kot smo0 se pogovarjali na prejšni strani? :?

lp
  • Rok
    said:

said:

Samo res! Ali bi se dalo sploh kaj naredit kot smo0 se pogovarjali na prejšni strani? :?

lp

potrebno se je pozanimat koliko podpisov potrebujemo za zavržbo predloga
    lp, Rok

• ribničan
    said:

said:

said:

lp

potrebno se je pozanimat koliko podpisov potrebujemo za zavržbo predloga

Ja a bi se lahko prosim pozanimali ker je na tem forumu veliko ljudi ki so proti temu! :D
    Ali mogoče veste kdaj ta zakon sploh pride v uporabo? :wink:

lp
  • buco007
    Da mo je..eb idi..tsko...., tisti ki debil, ki je spisal ta članek ap po moje res nima pojma kaj je to zračno orožje.Sicer je pa pri vseh zakonih tako, da jih pišejo tisti ki nimajo pojma o stvari. Ravno tako je pri nas gasilcih, zakone in tipizacije pišejo ljudje, ki so ogenj videli le v kaminu in na televiziji, ampak to je že druga zgodba, samo za primerjavo. me pa izredno jezi tale predlog zakona, in mislim, da bi res bilo treba nekaj ukrenit glede tega. Poglejmo samo "čez veliko lužo", tam ima orožje že skoraj vsak doma(s tem mislim pravo strelno orožje, ne zračno)pa glede na število prebivalcev ni nič več "kriminala" z orožjem kot pa pri nas, pa če prav imaš pri nas precejšnje težave, da lahko nabaviš pravo orožje(psiholog, zdravniški pregled, izpit iz ravnanja z orožjem, nabavno dovoljenje, dokazovanje za kaj ga boš rabil,............................). V čem je sploh poanta vseh mogočih omejitev?!? Mogoče se eni na oblasti samo bojijo za svoje riti. Ali pa je mogoče krivda za takšno zakonodajo le nepoučenost(v kar močno dvomim), po moje je kriva samo debilnost tistih ki pišejo zakone.
    Če gre tale predlog zakona skoz, potem lahko v kratkem pričakujemo še zakon ki bo omejil nakup jedilnega pribora, saj je v jedilnem priboru tudi nož(namesto da bi šnicle rezal z njim ga lahko komu v oko zapičiš), vilice(namesto da na njih naviješ špagete, jih lahko kakemu idiotskemu poslancu ZAPIČIŠ V RIT).
    Jaoooo, bom raje nehal, če ne bom še kaj preveč napisal.
    V glavnem, podpiram vsakršno aktivnost proti sprejetju takšnega zakona, ker to pa res nikamor več ne pelje.
  • ribničan
    said:

Da mo je..eb idi..tsko...., tisti ki debil, ki je spisal ta članek ap po moje res nima pojma kaj je to zračno orožje.Sicer je pa pri vseh zakonih tako, da jih pišejo tisti ki nimajo pojma o stvari. Ravno tako je pri nas gasilcih, zakone in tipizacije pišejo ljudje, ki so ogenj videli le v kaminu in na televiziji, ampak to je že druga zgodba, samo za primerjavo. me pa izredno jezi tale predlog zakona, in mislim, da bi res bilo treba nekaj ukrenit glede tega. Poglejmo samo "čez veliko lužo", tam ima orožje že skoraj vsak doma(s tem mislim pravo strelno orožje, ne zračno)pa glede na število prebivalcev ni nič več "kriminala" z orožjem kot pa pri nas, pa če prav imaš pri nas precejšnje težave, da lahko nabaviš pravo orožje(psiholog, zdravniški pregled, izpit iz ravnanja z orožjem, nabavno dovoljenje, dokazovanje za kaj ga boš rabil,............................). V čem je sploh poanta vseh mogočih omejitev?!? Mogoče se eni na oblasti samo bojijo za svoje riti. Ali pa je mogoče krivda za takšno zakonodajo le nepoučenost(v kar močno dvomim), po moje je kriva samo debilnost tistih ki pišejo zakone.
    Če gre tale predlog zakona skoz, potem lahko v kratkem pričakujemo še zakon ki bo omejil nakup jedilnega pribora, saj je v jedilnem priboru tudi nož(namesto da bi šnicle rezal z njim ga lahko komu v oko zapičiš), vilice(namesto da na njih naviješ špagete, jih lahko kakemu idiotskemu poslancu ZAPIČIŠ V RIT).
    V glavnem, podpiram vsakršno aktivnost proti sprejetju takšnega zakona, ker to pa res nikamor več ne pelje.

HEHEHEHE!!! Dobr vaš spis!! :D
    Pa dajmo rees nekaj naredit glede tega d...!! :twisted:
  • buco007
    Zanima me kaj pravi Zmago Jelinčič Plemeniti na tale predlog.
    Po moje se bo samo še črni trg bolj razvil, kar pa ni dobro za nikogar.
    Naj se tudi malo zamislijo, kaj bo človek raje kupil na črnem trgu, zračno puško za 500€ ali pa pravo orožje z dušilcem zvoka za 600€ - 700€, tudi jaz sem bil v takšni dilemi ko sem kupoval Hunterja, ampak za enkrat še ne mislim v ilegalo. Če pa bi bil takšen zakon v veljavi pa bi definitivno izbral..., in mislim da nisem edini.
  • Rok
    said:

Zanima me kaj pravi Zmago Jelinčič Plemeniti na tale predlog.

Rambo je car

[youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/G3Q7uR4SUkg&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/G3Q7uR4SUkg&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
    lp, Rok

• miha
    potrebno je lobiranje
    in sicer iz strani prodajalcev , društev, klubov uporabnikov zračnega orožja
    v angliji so sprejeli tak zakon, kot ga sestavlja policija in tudi v nemčiji
    take bedarije, kot pa je napisal tisti kekec pa bi seveda morali na nek nečin demantirati
    je pa naslov zadosti bombastičen
    v angliji dobis dovoljenje za močnejšo puško, če imaš dovolj veliko zemljišče, kje bi to lahko uporabljal pa še nekaj cak je..
    dokler ni v parlamentu verjetno ni kaj za narediti kot to, da bi se na nek način vplivalo na predlogodajalca
    izkušnje iz tujine kažejo na to, da se da narediti zadeve tudi za nazaj
    v nemčiji je bilo recimo do leta 1972 možno imeti malokalibersko brez papirjev. potem pa so sprejeli drugačen zakon in so pač večini pobrali orožje
    no po drugi strani pa si lahko v nemčiji nabaviš prednjačo z risano cevjo pa te noben ne vpraša za zdravje ( drugo je potem kako do smodnika, ampak to si zna vsak sam tudi narediti )

policaji vidijo v vsakem lastniku zračnega orožja kriminalca, pijanih kekcev v močnih avtomobilih, ki vsak dan morijo po cestah pa ne vidijo....
  • ribničan
    Fantje kaj še čakamo?? :D Naredmo neki zarad tega sranja!! :twisted:
    Če nam uspe mo heroji( hehehe)!! :D
  • Soldat
    Ja tale predlog je res bedarija ... Če bo kdo slučajno začel zbirati podpise proti , naj me o tem obvesti...

Pa lep pozdrav vsem ljubiteljem zračnega orožja !
  • AndrejK
    said:

tisti ki debil, ki je spisal ta članek ap po moje res nima pojma kaj je to zračno orožje.Sicer je pa pri vseh zakonih tako, da jih pišejo tisti ki nimajo pojma o stvari. Ravno tako je pri nas gasilcih, zakone in tipizacije pišejo ljudje, ki so ogenj videli le v kaminu in na televiziji, ampak to je že druga zgodba, samo za primerjavo.

Ja kam bi pa prišli, če bi zakone in pravila za gasilce pisali taisti gasilci? Ti jaz povem - v Teksas. In kam bi prišli, če bi zakone in pravila za ravnanje s (takšnim in drugačnim) strelnim orožjem pisali uporabniki tega taistega orožja? Ti še enkrat povem - v Teksas, ker bi bilo dovoljeno vse.

Zato zakon piše tisti, ki se ga taisti zakon ne "tiče" direktno oz konkretno; ne moreš sam sebi pravil postavljat, nekdo drug ti jih mora.
    Zato filme kritizirajo filmski kritiki, ne režiserji sami.

Kar ti predlagaš, je v bistvu samonadzor - ta pa ni nikdar deloval. Zato imamo tu recesijo; ker so geniji, ki razmišljajo kot ti, mislili, da je finančno-ekonomski trg zmožen delovati po načelu samoregulative. No, tega ta trg ni zmožen, zato se je lani vse skup sesulo.

said:

... me pa izredno jezi tale predlog zakona, in mislim, da bi res bilo treba nekaj ukrenit glede tega.

Zakaj te jezi? Ker je bilo doslej na področju zračnega orožja vse dovoljeno, odslej pa ne bo več? A se ti ne zdi nič čudno, da imajo skorajda vse "urejene" EU in ne-EU države na tem področju omejitve, pri nas jih pa ni?
    Skrajni cajt je bil za tak zakon; razlike med zračnim in pravim orožjem v moči, joulih, prebojnosti ipd gor ali dol - se spomniš dogodka izpred dobrega tedna, ko je 12-letnik z očetovo puško iz neposredne bližine po nesreči ustrelil 13-letnega prijatelja? Bi bilo vse skupaj kaj manj tragično, če bi mu glavo preluknjal s fotrovim Shin Sungom ali Hunterjem?
    Zanima me tudi, kako bi tvoj tekst komentiral fotr Tima Kretschmerja, ki je letos marca v nemškem Winnendnu z enim izmed fotrovih 18-ih kosov orožja (vse legalno, vse OK) fental 16 ljudi, pol od tega sovrstnikov. Pa je bil dotlej priden, povsem običajen fant, vešč varnega ravnanja z orožjem.
    Še enkrat; skrajni cajt je že, da se zračno orožje vzame iz rok otrok in tistih, ki pametnega in varnega ravnanja z (močnim zračnim) orožjem niso sposobni! Če je treba to doseči z zakonom, pol ala mu vera, vsaka čast, da se ga je nekdo lotil spisat.

said:

Poglejmo samo "čez veliko lužo", tam ima orožje že skoraj vsak doma(s tem mislim pravo strelno orožje, ne zračno) pa glede na število prebivalcev ni nič več "kriminala" z orožjem kot pa pri nas, ...

Samo 2 možnosti sta; al pišeš kar nekaj na pamet, al pa lažeš.
    Vsako leto v ZDA zaradi posledic poškodb, zadanih s strelnim orožjem umre okrog 30.000 ljudi (civilistov, samo v letu 2000 pa več kot 3.000 otrok!), od tega je cca 9.000 samomorov, preostala cifra 21.000 pa zajema žrtve kaznivih dejanj.
    Ajde, pustmo samomore in pejmo na žrtve kaznivih dejanj; letno 21.000 ustreljenih ljudi na 306 mio, kolikor je američanov, v primeru 1.9 mio Slovenije pomeni 130 ustreljenih ljudi letno. Za Slovenijo nisem našel podatka, koliko ljudi je letno umorjenih s strelnim orožjem, sem pa našel povprečno cifro; v Sloveniji je vsako leto (na kakršenkoli način) umorjenih povprečno 28 ljudi. Če jih dobri dve tretjini, recimo 20, pripišemo strelnemu orožju, to pomeni, da v ZDA s strelnim orožjem fentajo skoraj 7X več ljudi, kot v Sloveniji (primerljivo po številu prebivalcev). Pa vemo, da se v Sloveniji ne zgodi 2/3 vseh umorov z ustrelitvijo; se kar radi davimo, koljemo, utapljamo ipd ...

Da se sploh ne spuščam v statistiko širšega nabora kaznivih dejanj (posilstva, ropi, ustrahovanja, poskusi umorov ..), ki jih spremlja strelno orožje. V ZDA je kaznivih dejanj, tj kriminala, povezanega z uporabo strelnega orožja, mnogo, mnogo več, kot v Sloveniji. In to izključno zaradi liberalnega dostopa do orožja!

said:

V čem je sploh poanta vseh mogočih omejitev?!?

Omejitve so zato, da se prepreči posedovanje in uporabo orožja tistim, ki ne štekajo poante omejitev! Če ne štekaš poante omejitev, je očitno, da se ne zavedaš nevarnosti, povezanih z uporabo orožja. Če se ne zavedaš nevarnosti, nanje nisi pozoren in tako sam postaneš del te nevarnosti.

said:

Mogoče se eni na oblasti samo bojijo za svoje riti. Ali pa je mogoče krivda za takšno zakonodajo le nepoučenost(v kar močno dvomim), po moje je kriva samo debilnost tistih ki pišejo zakone.

Mislim ... daj preberi, kaj si napisal - dvomiš v nepoučenost debilov? Kakšni so pa poučeni debili?
    Tvoj gornji stavek, ki sem ga citiral, največ pove o tebi.

said:

Z nožem lahko olupiš jabolko, si razrežeš kruh in zrezek, namažeš pašteto ali marmelado - in nenazadnje z njim koga zakolješ, res je.
    Z vilicami si razrezan zrezek neseš v usta, z njimi lahko obračaš čevape, nabadaš solato in, res je, tudi koga zakolješ.
    Z otroško ropotuljico lahko uspavaš dojenčka, lahko pa jo nekomu zatlačiš v goltanec in ga z njo zadušiš, ali pa mu z ropotuljico enostavno razbiješ lobanjo; mal večkrat ga bo treba počit, najlaže po zatilju, a bo šlo.

No, pa probaj s pištolo ali puško uspavat dojenčka (ja, ja, vem, da se da ... za stalno ...), razrezat zrezek, namazat pašteto ali nabost solato ..? Bodi malo bolj zrel in manj primitiven.
    Strelno orožje ima en sam prvoten namen; usmrtitev živega bitja. Ker pa se orožje uporablja tudi v zbirateljske in športne namene, je treba zagotoviti ustrezno varnost in tu nastopi zakon.

said:

Si že napisal preveč - neumnosti.

said:

Ja, res, čisti kaos se nam obeta ...

In nenazadnje; kar pritožujte se kolikor hočete, a ta zakon, oz v tem trenutku osnutek zakona, sicer resda oblikujejo in prilagajajo slovenske zakonodajne službe, veleva ga pa EU - evropski poslanci so lani predlagali ostrejšo zakonodajo na tem področju, ki bi zajela celotno Unijo. Njihov načrt med drugim vključuje predlog, da bi lahko kupovali in posedovali orožje le ljudje, starejši od 18 let, za katere se smatra (na podlagi testov, izpitov, dovoljenj...), da ne predstavljajo grožnje javni varnosti. Članice EU, med njimi Slovenija, imajo čas sprejeti ukrepe do leta 2010.
    Torej orožarsko nepoznavalski idioti, ki pripravljajo EU zakonodajo, ki bo uredila trgovanje, uporabo in omejitve na področju ravnanja z orožjem, sedijo v Bruslju, ne Ljubljani - zato z vašimi pritožbami kar tja.

Sicer sem tudi sam ravno v obdobju nakupa ene fajn zračne (najbrž 5.5; CFX al pa Whisper X), a ta zakon absolutno podpiram. Če bo treba, se mu bom pač ustrezno prilagodil.
  • ribničan
    said:

said:

tisti ki debil, ki je spisal ta članek ap po moje res nima pojma kaj je to zračno orožje.Sicer je pa pri vseh zakonih tako, da jih pišejo tisti ki nimajo pojma o stvari. Ravno tako je pri nas gasilcih, zakone in tipizacije pišejo ljudje, ki so ogenj videli le v kaminu in na televiziji, ampak to je že druga zgodba, samo za primerjavo.

Ja kam bi pa prišli, če bi zakone in pravila za gasilce pisali taisti gasilci? Ti jaz povem - v Teksas. In kam bi prišli, če bi zakone in pravila za ravnanje s (takšnim in drugačnim) strelnim orožjem pisali uporabniki tega taistega orožja? Ti še enkrat povem - v Teksas, ker bi bilo dovoljeno vse.

Zato zakon piše tisti, ki se ga taisti zakon ne "tiče" direktno oz konkretno; ne moreš sam sebi pravil postavljat, nekdo drug ti jih mora.
    Zato filme kritizirajo filmski kritiki, ne režiserji sami.

Kar ti predlagaš, je v bistvu samonadzor - ta pa ni nikdar deloval. Zato imamo tu recesijo; ker so geniji, ki razmišljajo kot ti, mislili, da je finančno-ekonomski trg zmožen delovati po načelu samoregulative. No, tega ta trg ni zmožen, zato se je lani vse skup sesulo.

said:

... me pa izredno jezi tale predlog zakona, in mislim, da bi res bilo treba nekaj ukrenit glede tega.

Zakaj te jezi? Ker je bilo doslej na področju zračnega orožja vse dovoljeno, odslej pa ne bo več? A se ti ne zdi nič čudno, da imajo skorajda vse "urejene" EU in ne-EU države na tem področju omejitve, pri nas jih pa ni?
    Skrajni cajt je bil za tak zakon; razlike med zračnim in pravim orožjem v moči, joulih, prebojnosti ipd gor ali dol - se spomniš dogodka izpred dobrega tedna, ko je 12-letnik z očetovo puško iz neposredne bližine po nesreči ustrelil 13-letnega prijatelja? Bi bilo vse skupaj kaj manj tragično, če bi mu glavo preluknjal s fotrovim Shin Sungom ali Hunterjem?
    Zanima me tudi, kako bi tvoj tekst komentiral fotr Tima Kretschmerja, ki je letos marca v nemškem Winnendnu z enim izmed fotrovih 18-ih kosov orožja (vse legalno, vse OK) fental 16 ljudi, pol od tega sovrstnikov. Pa je bil dotlej priden, povsem običajen fant, vešč varnega ravnanja z orožjem.
    Še enkrat; skrajni cajt je že, da se zračno orožje vzame iz rok otrok in tistih, ki pametnega in varnega ravnanja z (močnim zračnim) orožjem niso sposobni! Če je treba to doseči z zakonom, pol ala mu vera, vsaka čast, da se ga je nekdo lotil spisat.

said:

Poglejmo samo "čez veliko lužo", tam ima orožje že skoraj vsak doma(s tem mislim pravo strelno orožje, ne zračno) pa glede na število prebivalcev ni nič več "kriminala" z orožjem kot pa pri nas, ...

Samo 2 možnosti sta; al pišeš kar nekaj na pamet, al pa lažeš.
    Vsako leto v ZDA zaradi posledic poškodb, zadanih s strelnim orožjem umre okrog 30.000 ljudi (civilistov, samo v letu 2000 pa več kot 3.000 otrok!), od tega je cca 9.000 samomorov, preostala cifra 21.000 pa zajema žrtve kaznivih dejanj.
    Ajde, pustmo samomore in pejmo na žrtve kaznivih dejanj; letno 21.000 ustreljenih ljudi na 306 mio, kolikor je američanov, v primeru 1.9 mio Slovenije pomeni 130 ustreljenih ljudi letno. Za Slovenijo nisem našel podatka, koliko ljudi je letno umorjenih s strelnim orožjem, sem pa našel povprečno cifro; v Sloveniji je vsako leto (na kakršenkoli način) umorjenih povprečno 28 ljudi. Če jih dobri dve tretjini, recimo 20, pripišemo strelnemu orožju, to pomeni, da v ZDA s strelnim orožjem fentajo skoraj 7X več ljudi, kot v Sloveniji (primerljivo po številu prebivalcev). Pa vemo, da se v Sloveniji ne zgodi 2/3 vseh umorov z ustrelitvijo; se kar radi davimo, koljemo, utapljamo ipd ...

Da se sploh ne spuščam v statistiko širšega nabora kaznivih dejanj (posilstva, ropi, ustrahovanja, poskusi umorov ..), ki jih spremlja strelno orožje. V ZDA je kaznivih dejanj, tj kriminala, povezanega z uporabo strelnega orožja, mnogo, mnogo več, kot v Sloveniji. In to izključno zaradi liberalnega dostopa do orožja!

said:

V čem je sploh poanta vseh mogočih omejitev?!?

Omejitve so zato, da se prepreči posedovanje in uporabo orožja tistim, ki ne štekajo poante omejitev! Če ne štekaš poante omejitev, je očitno, da se ne zavedaš nevarnosti, povezanih z uporabo orožja. Če se ne zavedaš nevarnosti, nanje nisi pozoren in tako sam postaneš del te nevarnosti.

said:

Mogoče se eni na oblasti samo bojijo za svoje riti. Ali pa je mogoče krivda za takšno zakonodajo le nepoučenost(v kar močno dvomim), po moje je kriva samo debilnost tistih ki pišejo zakone.

Mislim ... daj preberi, kaj si napisal - dvomiš v nepoučenost debilov? Kakšni so pa poučeni debili?
    Tvoj gornji stavek, ki sem ga citiral, največ pove o tebi.

said:

Z nožem lahko olupiš jabolko, si razrežeš kruh in zrezek, namažeš pašteto ali marmelado - in nenazadnje z njim koga zakolješ, res je.
    Z vilicami si razrezan zrezek neseš v usta, z njimi lahko obračaš čevape, nabadaš solato in, res je, tudi koga zakolješ.
    Z otroško ropotuljico lahko uspavaš dojenčka, lahko pa jo nekomu zatlačiš v goltanec in ga z njo zadušiš, ali pa mu z ropotuljico enostavno razbiješ lobanjo; mal večkrat ga bo treba počit, najlaže po zatilju, a bo šlo.

No, pa probaj s pištolo ali puško uspavat dojenčka (ja, ja, vem, da se da ... za stalno ...), razrezat zrezek, namazat pašteto ali nabost solato ..? Bodi malo bolj zrel in manj primitiven.
    Strelno orožje ima en sam prvoten namen; usmrtitev živega bitja. Ker pa se orožje uporablja tudi v zbirateljske in športne namene, je treba zagotoviti ustrezno varnost in tu nastopi zakon.

said:

Si že napisal preveč - neumnosti.

said:

Ja, res, čisti kaos se nam obeta ...

In nenazadnje; kar pritožujte se kolikor hočete, a ta zakon, oz v tem trenutku osnutek zakona, sicer resda oblikujejo in prilagajajo slovenske zakonodajne službe, veleva ga pa EU - evropski poslanci so lani predlagali ostrejšo zakonodajo na tem področju, ki bi zajela celotno Unijo. Njihov načrt med drugim vključuje predlog, da bi lahko kupovali in posedovali orožje le ljudje, starejši od 18 let, za katere se smatra (na podlagi testov, izpitov, dovoljenj...), da ne predstavljajo grožnje javni varnosti. Članice EU, med njimi Slovenija, imajo čas sprejeti ukrepe do leta 2010.
    Torej orožarsko nepoznavalski idioti, ki pripravljajo EU zakonodajo, ki bo uredila trgovanje, uporabo in omejitve na področju ravnanja z orožjem, sedijo v Bruslju, ne Ljubljani - zato z vašimi pritožbami kar tja.

Sicer sem tudi sam ravno v obdobju nakupa ene fajn zračne (najbrž 5.5; CFX al pa Whisper X), a ta zakon absolutno podpiram. Če bo treba, se mu bom pač ustrezno prilagodil.

Andrej najlepša hvala za vaš spi :D s in trud,vas ne mislim žalit, ampak kaj je sploh potem še imeti kakršno koli strelno orožje?!" :evil: Najbolje da začnemo iz leskovih palc delat loke pa frače, pa naj nam še tisto prepovejo! Vaša poanta " omejitev" tle sploh nima nobenga pomena, kajti za zračno puško nikol ni blo treba met omejitve pa če je bla močnej k mk puška, pa mislim da tega sploh nebi blo treba tud v naprej pa ne glejmo samo koliko nesreč se zgodi z orožjem in podobno! Tudi kakšen otrok se najde ki je popolnoma priden in zna ravnat z orožjem, da znori in začne pobijat ljudi, ampak mislim da ta "omejitev sploh ne more in ne bo zmanjšala število nesreč z strelnim in orožjem! Zaradi tiste nesreče ko je otrok ustrelil sovrstnika pa mislim da gre večina krivde na starše, ker prvo kot prvo mu je oče dal puško v roke NABITO, in mislim da zdrava pamet pove ker je bil lovec bi lah sina nauču vsaj ravnat z orožjem!!
  • buco007
    Dragi AndrejK!
    Če že citiraš in potem komentiraš se nauči vsaj brati.
  • ribničan
    hehe!! sem že mislil! :D drugače pa brez zamere, za tisto k sm mel napisan. :D
  • ribničan
    Drugače pa andrej, če ste tako proti temu odporu za ta zakon, zakaj pa imate namen kupiti takšno puško ki je premočna za vsakdanjo uporabo, samo pazite da jo ne daste sinu da ne bo kaj pametnega mu hodilo po glavi zato vam svetujem da ga malo naučite ravnati z orožjem !! :twisted:
    Pa še strošek bo, ko bo treba delati izpite! :?
  • Rok
    said:

ampak mislim da ta "omejitev sploh ne more in ne bo zmanjšala število nesreč z strelnim in orožjem!

Po eni strani:
    Prodaja bo definitivno upadla, to pomeni manj zračnega orožja doma in posledično manj "nesreč".

In še po drugi:
    Če pa bo potrebno preveč papirologije za nakup zračnega orožja, potem bomo pa raje naredili vse potrebno za pridobitev nabavnega dovoljenja in si privoščili pravo orožje, katero je cenejše in močnejše (ponavadi).
    lp, Rok

• ribničan
    said:

said:

ampak mislim da ta "omejitev sploh ne more in ne bo zmanjšala število nesreč z strelnim in orožjem!

Po eni strani:
    Prodaja bo definitivno upadla, to pomeni manj zračnega orožja doma in posledično manj "nesreč".

In še po drugi:
    Če pa bo potrebno preveč papirologije za nakup zračnega orožja, potem bomo pa raje naredili vse potrebno za pridobitev nabavnega dovoljenja in si privoščili pravo orožje, katero je cenejše in močnejše (ponavadi).

Ravno to sem mislil, ker se ne splača kupovati zračnih potem pa bo seveda več črnega trga in pravega orožja! Se bodo pa nesreče na tej ravni povečle! :(
  • savinjčan
    no jaz sem vseeno še kar strogo proti zakonu! ker če si bo negdo zaželel nekoga umoriti sigurno v parih dneh dobi pravo orožje... glede tega tistega otroka ki je ustrelil drudega otroka to se ne tiče zračnega orožja ker take stvari se bodo vedno dogajale. v glavnem če negdo namerava nekoga ubiti z lahkoto pride do orožja zato pomoje zakon ne bo zmanjšal namenskih umorov! sicer sem tudi jaz imel možnost da dobim malokalibersko... ampak je nisem vzel čeprav bi me prišlo ceneje toda če bi bil zakon že v veljavi bi jo sigurno vzel . res je da neke meje morajo biti toda zadnje čase z tem pretiravamo! (vse pa se da narediti\dobiti tudi ilegalno(in se bo))
    Lp.
  • ribničan
    said:

no jaz sem vseeno še kar strogo proti zakonu! ker če si bo negdo zaželel nekoga umoriti sigurno v parih dneh dobi pravo orožje... glede tega tistega otroka ki je ustrelil drudega otroka to se ne tiče zračnega orožja ker take stvari se bodo vedno dogajale. v glavnem če negdo namerava nekoga ubiti z lahkoto pride do orožja zato pomoje zakon ne bo zmanjšal namenskih umorov! sicer sem tudi jaz imel možnost da dobim malokalibersko... ampak je nisem vzel čeprav bi me prišlo ceneje toda če bi bil zakon že v veljavi bi jo sigurno vzel . res je da neke meje morajo biti toda zadnje čase z tem pretiravamo! (vse pa se da narediti\dobiti tudi ilegalno(in se bo))
    Lp.

Tud jaz sem proti temu!! Se mi ne splača na šverc pravega orožja jemt, sj mam namen h zeleni bratovščini, čez ene 3 leta4!?? Zato pa imam namen kupiti shin sunga da se malo navadim!!
    Poznam kar nekaj ljudi ki to prodajaj in imam tud nekaj doma samo brez igel!
    Sm pa še vedno proti temu zakonu.

lp :wink:
  • savinjčan
    saj tudi jaz nisem za to orožje na črno toda če ne bi bilo druge možnosti... toda povedati sem mislil da tisti ki želi zagrešiti umor z lahkoto pride do orožja.
    P.S. Vseeno pa nisem za popolno legalizacijo str. orožja ampak le za to da zračno orožje pustijo pri miru!!
    Lp.
  • ribničan
    said:

saj tudi jaz nisem za to orožje na črno toda če ne bi bilo druge možnosti... toda povedati sem mislil da tisti ki želi zagrešiti umor z lahkoto pride do orožja.
    P.S. Vseeno pa nisem za popolno legalizacijo str. orožja ampak le za to da zračno orožje pustijo pri miru!!
    Lp.

Res je! Qustraza ali ste se že kaj pozanimali, kaj bi lahko naredili?

lp :wink:
  • Rok
    Ne... Lahko tudi vi malo povprašate kaj se da narediti...
    lp, Rok

• AndrejK
    said:

Andrej najlepša hvala za vaš spi :D s in trud

Ni za kaj; nekdo ti pač mora probat mal enostavneje stvar razložit.

said:

vas ne mislim žalit, ampak kaj je sploh potem še imeti kakršno koli strelno orožje?!

A pa ti sploh štekaš, kaj oz katero področje ravnanja z orožjem naj bi ta zakon uredil? Ta zakon ti ne bo predpisoval, zakaj oz v kakšne namene lahko neko orožje uporabljaš in kdaj, pač pa KDO in KATERO ter KOLIKO MOČNO orožje lahko uporablja. Torej bo vsako orožje ohranilo svoj, bodisi lovski, športni ali zbirateljski namen, ne bo pa mogel KDORKOLI uporabljat KATEREGAKOLI orožja.

said:

Najbolje da začnemo iz leskovih palc delat loke pa frače, pa naj nam še tisto prepovejo!

Ja, se strinjam; nekaterim cepcem še frače ne gre devat v roke.

said:

Vaša poanta " omejitev" tle sploh nima nobenga pomena, kajti za zračno puško nikol ni blo treba met omejitve pa če je bla močnej k mk puška, pa mislim da tega sploh nebi blo treba tud v naprej pa ne glejmo samo koliko nesreč se zgodi z orožjem in podobno!

Ne glejmo na to, koliko nesreč se zgodi z orožjem? Ja, na kaj pa naj gledamo? Na to, koliko pirovskih piksn Janezek zadene s svojo zračko, al kaj? Torej, če prav razumem, ne gledat na to, kaj se z orožjem zgodi slabega, pač pa na to, kaj se z orožjem zgodi dobrega, torej pozitivnega za družbo. Saj res; kako pa orožje pozitivno prispeva v družbi, kaj se pa da z zračno puško dobrega narest? Ustrelit kakega Hrvata? Prosim te ...
    Saj vem, da je paradoks, da je pravo orožje, denimo ena MK puška nekvalificiranim nedostopna, en Shing Sung, ki je od te MK puške celo močnejši, lahko kupi pa praktično kdorkoli - ampak to ne bi smel biti razlog, da tako tudi ostane. Ravno nasprotno - skrajni cajt je, da se to uredi.
    Zračna puška, ki lahko na 30, 40 ali pa celo več metrov človeku prebije lobanjo pač ne sme biti dostopna vsakomur in pika - iz tega razloga tud MK ni dostopna vsakomur. Pa zračna gor ali dol. V končni fazi je za tistega, ki ga faše v glavo, čisto vseeno, a mu je med oči priletel metek ali pa krogla, v vsakem primeru je lahko to zadnje, kar bo čutil.
    A štekaš?
    Kar ti zagovarjaš, je podobno situaciji, v kateri po AC ne smeš vozit več kot 130 km/h z avtomobilom na benz ali dizel, po drugi strani bi pa zahteval, da to zate ne velja, ker imaš avto na električni pogon. Vseen kurtz je, kakšen pogon ima avto, prehitro je prehitro v vsakem primeru!

said:

Tudi kakšen otrok se najde ki je popolnoma priden in zna ravnat z orožjem, da znori in začne pobijat ljudi ...

Točno tako; nikoli ne veš, komu se bo scufalo in prav zaradi tega je treba v čim večji meri skušat preprečit nabavo in uporabo (močnega zračnega) orožja tistim, ki niso sposobni varnega ravnanja z orožjem. Med tiste, ki niso sposobni varnega ravnanja z orožjem sodijo pa tisti, ki ne bodo "zvozili" izpita, duševni bolniki, mladoletniki, predhodno kaznovani itd. To bo ta zakon uredil - ne do popolnosti, ker je to nemogoče, pač pa v čim večji meri.
    Namen tega zakona ne bo tebi zyebat užitkov s tvojo zračko, pač pa ti preprečit, da v primeru, da zato ne izpolnjuješ določenih meril, ne uporabljaš neustreznega orožja.

said:

Aja, misliš? No, ti kar misli, drugega pač ne moreš.
    Ti misliš, da ne bo pomagalo, jaz pa mislim, da bo pomagalo. In kdo od naju ima prav? Nihče - zato bo uveljavljen zakon in če ne bo pokazal rezultatov, bo popravljen, dopolnjen, zamenjan. To je edina možnost.
    Lahko pa še naprej "mislimo". In letno se bo v Sloveniji še naprej zgodilo kakih 15 nesreč s strelnim orožjem, še naprej se bomo spraševali, če bi lahko vsaj eno od teh z zakonom preprečili in nekateri boste še naprej "mislili", da ne. Boli nas kuratz, samo da prođe vrijeme.

said:

Zaradi tiste nesreče ko je otrok ustrelil sovrstnika pa mislim da gre večina krivde na starše, ker prvo kot prvo mu je oče dal puško v roke NABITO, in mislim da zdrava pamet pove ker je bil lovec bi lah sina nauču vsaj ravnat z orožjem!!

No, za tako obtožbo si zaslužiš pa vsaj klofuto, ker so v tvojem stavku same laži.
    Očeta (in mame) doma ni bilo, ker sta bila na bližnji veselici. Oče je imel puško hranjeno "šolsko", torej zaklenjeno v omari, nenabito, ločeno od nabojev. Na žalost je otroška firbčnost naredila svoje.
    Torej mu puške nihče ni "dal", še manj oče in še manj puško za povrh še nabito. Tako da jezik s takimi za zobe!

said:

Drugače pa andrej, če ste tako proti temu odporu za ta zakon, zakaj pa imate namen kupiti takšno puško ki je premočna za vsakdanjo uporabo

CFX al pa Whisper X da sta premočna za vsakdanjo uporabo? Kakšna pa je "vsakdanja uporaba" zračne puške?
    Saj se prav nič ne razlikujem od večine na tem forumu; puško kupujem, ker mi je všeč ideja streljanja z zračno puško. Jaz sem "za" orožje, se pa tudi zavedam pozitivnega vpliva zakona, zato ga podpiram. Če bo treba za flinto narest izpit, ga pa bom, nobena drama. Sem delal že 4; za bicikel, za moped, za traktor in za avto. Ni hudič, da ne bom še enega.
    Lahko se mi zdi tudi butasto, da je omejitev na AC 130 km/h, pa imam še vedno avto ki gre 220.

said:

Še enkrat; ne mešajte bučk in hrušk - ta zakon ne preprečuje kriminala, ne preprečuje (pre)prodajo in prometa s "črnim" orožjem, ne preprečuje umorov in tudi ne določa cen kepice sladoleda, pač pa zakon ureja širše področje uporabe in kategorizacije strelnega orožja. Torej kdo lahko, kaj lahko in koliko tega lahko kje uporablja.
    Zaradi tega zakona "kriminala" ne bo najbrž nič manj in zmanjšat stopnjo kriminala tudi ni njegov namen. Cilj tega zakona je zmanjšat število bedakov s (pre)močnim orožjem. In to bi moralo biti v interesu vseh nas.

said:

Vseeno pa nisem za popolno legalizacijo str. orožja ampak le za to da zračno orožje pustijo pri miru!!

Zračno orožje je danes že tako močno, da ga ne gre devat v roke komurkoli. Brez zamere, a če bi bil jaz tvoj fotr, tebi (če sem prav zasledil, si star cca 13-14 let) jaz tako močnih pušk, za katere se zanimaš (ali jih že imaš) ne bi nikdar dovolil dat v roke. Vešč in pameten kolikor hočeš, dejstvo ostaja, da si otrok in nič drugega kot otrok. Otroci pa z orožjem nimajo kaj počet.
  • miha
    AndrejK je tipičen primer nekoga, ki bi rad vse prepovedal in ne razume, da če tudi imaš legalno orožje si lahko norec in psihopat
    nesreče oz zlorabe, ki je jih opisal so bile z orožjem na smodnik, in lastniki -starši so imeli dovoljenja in to nima veze z zračnim orožjem
    se pa je že pripetilo. da je kdo umrl zaradi rane z šibko zračno puško, ki je imela manj kot 20J energije
    res je, da ima kar nekaj držav v EU omejitve glede zračnega orožja
    Avstrija na kal 5.5 mm - neomejena moč
    portugalska kal max 5,5 in hitrost 360 m/s, dolžina cevi min 300 mm
    Nizozemska - omejitev glede podobnosti s pravim orožjem
    švica - 18 let, tudi švicarsko vojaško orožje je brez težav na voljo
    Belgija - 18 let neomejena moč
    Finska - 18 let neomejena moč
    malta - dovoljenje, ki ga dobiš brez težav potem neomejeno
    francija 10 j, j e pa zanimivo da je orožje na črni smodnik - tudi večstrelno v prosti prodaji
    španija 14 let in 24 j
    itd

nesreče se dogajajo večinoma z lovskim in obrambnim orožjem, "zlorabe" pa z ilegalnim
    v vseh EU državaj je veliko lažje priti do "pravega" strelnge orožja kot pri nas, tudi do avtomatskega z dušilci zvoka
    naša zakonodaja je že izredno restriktivna , manjka samo še, da prepovejo airsoft ipd
    me zanima, kjdaj te bodo vprašali za zdravje,. če želiš kupiti vozilo, ki ima več kot 50 konjev,ker je to definitvno veliko bolj nevarno, ko pa zračna puška
  • AndrejK
    said:

AndrejK je tipičen primer nekoga, ki bi rad vse prepovedal ...

Bla, bla, bla - brat se navadi.
    Če bi znal, bi vedel oz poštekal, da se ne zavzemam za nikakršno prepoved, pač pa za regulativo, torej pravno ureditev tega področja.

said:

in ne razume, da če tudi imaš legalno orožje si lahko norec in psihopat

Norec in psihopat si lahko tudi z liziko ali tičem v roki.
    In?

said:

nesreče oz zlorabe, ki je jih opisal so bile z orožjem na smodnik, in lastniki -starši so imeli dovoljenja in to nima veze z zračnim orožjem

Ja ima zvezo z zračnim orožjem - ker sem vprašal, kakšna je razlika med tem, da ti nekdo v glavo pošlje MK kroglo in med tem, da ti v glavo pošlje metek s Shin Sungom?
    No, kakšna je razlika?

said:

se pa je že pripetilo. da je kdo umrl zaradi rane z šibko zračno puško, ki je imela manj kot 20J energije

Glej ga zlomka, a tudi take stvari se dogajajo? Kdo bi si mislil ...

said:

francija 10 j, j e pa zanimivo da je orožje na črni smodnik - tudi večstrelno v prosti prodaji
    španija 14 let in 24 j

Pametno. Pri nas pa wild, wild west.

said:

me zanima, kjdaj te bodo vprašali za zdravje,. če želiš kupiti vozilo, ki ima več kot 50 konjev,ker je to definitvno veliko bolj nevarno, ko pa zračna puška

Ja, ampak avta ne more kupit vsak 14-letni otrok oz 10-letnik v spremstvu ateka, štekaš?

Mislim, pa kje mate zdravo pamet? Ko sem bil vodnik pri tabornikih, je bilo vsem staršem jasno, da mlajšim od 12 let nismo dovolili nosit nožev na taborjenje, ker so mulci z njimi delali same neumnosti. Ko pride do zračnih pušk, tudi močnejših od MK, pa vsi debelo gledate in odkimavate z glavo, ko pride do govora o omejitvah?
    Ne razumem, res vas ne razumem?
  • ribničan
    said:

said:

AndrejK je tipičen primer nekoga, ki bi rad vse prepovedal ...

Bla, bla, bla - brat se navadi.
    Če bi znal, bi vedel oz poštekal, da se ne zavzemam za nikakršno prepoved, pač pa za regulativo, torej pravno ureditev tega področja.

said:

in ne razume, da če tudi imaš legalno orožje si lahko norec in psihopat

Norec in psihopat si lahko tudi z liziko ali tičem v roki.
    In?

said:

Ja ima zvezo z zračnim orožjem - ker sem vprašal, kakšna je razlika med tem, da ti nekdo v glavo pošlje MK kroglo in med tem, da ti v glavo pošlje metek s Shin Sungom?
    No, kakšna je razlika?

said:

Glej ga zlomka, a tudi take stvari se dogajajo? Kdo bi si mislil ...

said:

španija 14 let in 24 j

Pametno. Pri nas pa wild, wild west.

said:

Ja, ampak avta ne more kupit vsak 14-letni otrok oz 10-letnik v spremstvu ateka, štekaš?

Mislim, pa kje mate zdravo pamet? Ko sem bil vodnik pri tabornikih, je bilo vsem staršem jasno, da mlajšim od 12 let nismo dovolili nosit nožev na taborjenje, ker so mulci z njimi delali same neumnosti. Ko pride do zračnih pušk, tudi močnejših od MK, pa vsi debelo gledate in odkimavate z glavo, ko pride do govora o omejitvah?

Andrej, na tem forumu so ljubitelji zračnih pušk, KI SO PROTI TEMU GNILMU ZAKONU!!!- če še niste porajtali, tako da nas ni moč prepričati!!
    PA tudi vaša gamocfx ki jo imate namen kupit človeka fentaš tud na 40m, če bi hotel! :evil:
  • ribničan
    said:

Vseeno pa nisem za popolno legalizacijo str. orožja ampak le za to da zračno orožje pustijo pri miru!!

Zračno orožje je danes že tako močno, da ga ne gre devat v roke komurkoli. Brez zamere, a če bi bil jaz tvoj fotr, tebi (če sem prav zasledil, si star cca 13-14 let) jaz tako močnih pušk, za katere se zanimaš (ali jih že imaš) ne bi nikdar dovolil dat v roke. Vešč in pameten kolikor hočeš, dejstvo ostaja, da si otrok in nič drugega kot otrok. Otroci pa z orožjem nimajo kaj počet.

Ja danes mislim da mulariji ni mogoče preprečit streljanja z zračnim orožjem, pa tudi to podpiram, naj se naučijo mladi!!! Pa še to, BOLJ VARNO BITI V BLIŽINI OTROKA KI VE KAJ DELA KOT PA V BLIŽINI ENGA TROTA, U KATEREM SE PRETAKA LITR VINČKA!!!!

Tud moj sin je tak, str 15 let, pa že strelja z usem kar hočeš, mislim da je prestrelil toliko pušk, več kot kakšen odrasel (od steyra manlincher, flobert, 22lr, suhlove puške, sabbati, 9 mm....)! Pa ga jaz v svojih željah pa njegovih hobijih čisto podpiram, ker ma tud namen postat lovc, no sej je že k z enmo lovcam hodta pa je podru že nekaj srnjakov, lisic... :D
    Ja pa dajte mi povedat zakaj pa ne otroku pustiti ki ve kaj dela!!
    tist k bo hotu strelat bo še zmeram dobu puško al iz črnga trrga ali ne vem kje??

Pa Andrej ne mislit da smo ob pamet!! :evil: Pa ne gledat samo teh res močnih pušk, kot npr shin sung!Ne gledamo samo debelo zarad shin sunga ampak za vse zračne puške nasplošno, tud za npr. hunterya, cfx, vse kar je od tega, pa ne ga srat zdej, sliš se kot da smo mi malo prifliknjeni, ker smo proti zakonu( ker se nam zdi beda!!)!! MI vemo kaj lahko zračna naredi, pa kaj je z otroki in podobno to ni razlog da mi razlagamo si to malo drugače kot vi!!! :twisted:

Res pa si en čuden primer tega!!! :D
  • AndrejK
    said:

Andrej, na tem forumu so ljubitelji zračnih pušk, KI SO PROTI TEMU GNILMU ZAKONU!!!

Ja, ampak zakaj?
    Kaj natanko vas moti?
    Vas moti kaj konkretnega, ali ste enostavno proti, ker če doslej ni bilo pravil, naj jih ne bo nikdar?
    A ste proti vsem zakonom?
    Vam bo ta novi zakon prinesel kaj slabega, in če, kaj?
    Kako se bo ta zakon odslikal pri vas? Boste morali zarad njega prodat puške, jih zamenjat s šibkejšimi, ne boste več smeli streljat?
    Še enkrat; kaj konkretno vas moti, zakaj je ta zakon tako gnil - ne štekam razložite mi?

said:

če še niste porajtali, tako da nas ni moč prepričati!!

Ja, vidim. Ste proti - ne veste niti dobro zakaj v zakonu gre, ne veste niti kaj vas moti, vseeno ste pa proti in se vas ne da prepričat. Fajn, krasno - si predstavljate kako bi bilo, če bi bili vozniki proti vsem prometnim zakonom kar mal tako "iz veselja"?

said:

PA tudi vaša gamocfx ki jo imate namen kupit človeka fentaš tud na 40m, če bi hotel! :evil:

Ja, vem, pa kaj pol?
    Kaj ima to, da bom kmalu imel tudi sam močno zračno puško, s tem, da podpiram ali nasprotujem (kot ti) zakonu?
    Kaj?
    A mora nekdo zakonu nasprotovat enostavno zato, ker ima tudi sam puško, ker s tem postane eden od "vas"? A je treba skup držat, al kaj?

said:

Ja danes mislim da mulariji ni mogoče preprečit streljanja z zračnim orožjem ...

Mulariji, da ni mogoče preprečiti streljanja z zračnim orožjem? Pa si ti normalen? Itak, da je možno to preprečiti in je tud treba. Mater, pa sej nismo Iran ...!? Mulariji ni mogoče preprečit odraščanja in lizanja sladoleda, ne pa streljanja.

said:

... pa tudi to podpiram, naj se naučijo mladi!!!

Spe vidim, da ne štekaš ...
    Ja, tudi jaz podpiram zgodnje učenje ravnanja z orožjem, se strinjam. No, vsekakor ne prej kot pri 14. letu, ker pod to starostno mejo otroci dejansko in dokazano bistveno slabše ločijo med nedovoljenim in prepovedanim, med dobrim in slabim, ne zavedajo se polno posledic svojih ravnanj, ne zmorejo in tudi niso dolžni prevzet odgovornosti za svoja ravnanja itd.
    Ampak zakon ne bo prepovedoval učenja, urjenja, strelskih športov, ravno nasprotno - zakon bo to spodbujal in predpisal načine, na katere se bo to izvajalo.

said:

Pa še to, BOLJ VARNO BITI V BLIŽINI OTROKA KI VE KAJ DELA KOT PA V BLIŽINI ENGA TROTA, U KATEREM SE PRETAKA LITR VINČKA!!

Aja? zamisli se pol mal nad sabo!
    Če vprašaš mene, se enako bojim obsojenega kriminalca s CFX-om, pijanega jagra s CFX-om al pa denimo 14-letnega otroka s CFX-om. Kajti nihče od treh ne zmore zdrave presoje in ustreznega odnosa do okolice.

said:

Pa Andrej ne mislit da smo ob pamet!! :evil: Pa ne gledat samo teh res močnih pušk, kot npr shin sung!Ne gledamo samo debelo zarad shin sunga ampak za vse zračne puške nasplošno, tud za npr. hunterya, cfx, vse kar je od tega, pa ne ga srat zdej, sliš se kot da smo mi malo prifliknjeni, ker smo proti zakonu( ker se nam zdi beda!!)!! MI vemo kaj lahko zračna naredi, pa kaj je z otroki in podobno to ni razlog da mi razlagamo si to malo drugače kot vi!!!

Ne, vi, no, pravzaprav ti, si stvari ne razlagaš "malo drugače" - ti si a priori proti. Ti si enostavno proti zakonu, ki prinaša pravila igre tja, kjer jih doslej ni bilo. Ta pravila niso še niti spisana, zakon ni bil niti še v obravnavi, a ti si že proti in ga razglašaš za gnil zakon in povrh vsega še poudarjaš, da si ne boš nikdar premislil.
    Pol mi pa rečeš "ne mislit da smo ob pamet" ... Lepo, kaj pa naj si mislim?

said:

Res pa si en čuden primer tega!!! :D

Ja, mogoče pa res.
    Že dalj časa se ogrevam za zračno puško, več let. A mi je bila doslej ideja met eno zračno puško enostavno trapasta. Brez zamere, se že vnaprej vsem opravičujem za besede moje bejbe, a ko sem ji prvič rekel "stara, flinto si bom nabavil", je rekla "Pa saj nisi en idiot no, a si ne morš bicikla kupit?!". Povrh vsega sem edini v moji zelo številni rodbini, da imam tiča, orožja (takega ali drugačnega) pa ne. To sem sicer znal žlahti vedno utemeljit ("vi se kar igrajte s puškami, jaz mam pa v hlačah havbico"), ampak res; sestroyebec in dva strica so policisti, trije strici in dva bratranca lovci, pr ta zelenih sta bila pa tudi oba pokojna deda.
    Ampak uporabo in svojo lastnino ločim od zakona in predpisov. Če se jih držim z avtom, traktorjem in fotoaparatom (sem fotograf, zato bom najbrž dobro meril ...), se jih bom pa še s flinto.
    Zato zakon podpiram, tudi če ga še ne poznam v detajle. Ker doslej še noben zakon v dobi samostojne Slovenije (ki brez orožja ne bi bila samostojna!), čeprav morda kdo tako misli, Slovencu ni prinesel poslabšanje, temveč izboljšanje.

In nenazadnje, ja, "mi" znamo delat z orožjem, kaj pa oni, ki ne znajo? No, za te bo pa zakon poskrbel - da orožja sploh v roke ne dobe.
    :D
  • miha
    Očitno si ti tisti, ki si funkcionalno nepismen AndrejK ;) niti ne razumeš kaj sem napisal ali pa si prelen , da bi to prebral
    tudi pri nas je omejitev nabave glede zračnega orožja - 18 let tako kot v švici, belgiji, nizozemski...
    v zakonu je lepo napisano kaj in kje se kaj sme
    preberi si zakon
    velika razlika je med shinshungom in orožjem na smodnik, samo tebi je očitno padel "mrak na oči" pa tega ne ločiš
    a veš, da obstajajo pištole za žeblje zabijat na "metke" ? se je že kdo ubil s tem - celo na tv po nerodnosti, pa še tega niso zakonsko regulirali ?
    a misliš, da bi morali ?
    a ti sploh veš koliki stane ena zračna puška tipa shin -shung in kaj še zravne pride ? a misliš, da jo ima vsak mulo doma !?
    tisti tip, čigar otrok je ubil prijatla je imel puško zaklenjeno itd itd. in kaj je to koristilo ? kake veze ima to z zračno puško ?
    kaj pa boš naredi z registracijo ? najprej vse registriral potem pa odvzel ? tako so že kje naredili
    pa se potem vedno najde kak debil, ki si nabavi "šmajser" pa zrešeta nekaj nedolžnih
    še zmeraj trdim, da je so veliko bolj nevarni zakompleksanci , ki vsakodnevno morijo po cestah bodisi z motocikli bodisi z avtomobili
    in tam je omejitev 18 let enako kot pri zračnih puškah.

Pozdravljeni, obiskovalec!

Za uporabo foruma morate biti najprej prijavljeni v www.rojal.si nato pa kliknite na svoje ime pod tem besedilom.

V diskusiji sodelujejo

Novo v Rojalu