Nov zakon o orožju
  • Rok
    Zakon je sprejet.
    lp, Rok

http://www.rojal.si - Spletna orožarna
    http://wiki.rojal.si - Wikipedia orožja
  • Danijel
    said:

Zakon je sprejet.

Kakšen link bi bil dobrodošel.
  • hunter
    Na spodnjem linku imate vse informacije o novem zakonu glede orožja. :D

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=3791
  • Danijel
    said:

Na spodnjem linku imate vse informacije o novem zakonu glede orožja. :D

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=3791

Hvala Hunter
  • A je zdaj treba zračne puške priglasit in delat kakšne izpite?

Hvala in lp :wink:
  • Rok
    said:

A je zdaj treba zračne puške priglasit in delat kakšne izpite?

Hvala in lp :wink:

Ne še... Hitro kupit :P
    lp, Rok

• geiger
    in blesavost je prevladala

Ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, najpozneje do 30. junija 2014 zagotovi vzpostavitev in vzdrževanje centralizirane računalniško podprte zbirke podatkov, ki bo omogočala vodenje evidenc iz spremenjenega 77. člena zakona.

Minister, pristojen za notranje zadeve, najpozneje do 30. junija 2014 predpiše način vodenja centralne zbirke podatkov, posredovanja podatkov in tehnične pogoje za računalniško opremo iz četrtega odstavka 77. člena zakona.

Trgovci so dolžni informatizirane evidence iz prejšnjega odstavka vzpostaviti do 31. decembra 2014.

39. člen

(rok za ureditev posesti zračnega orožja)

Posamezniki, ki že posedujejo orožje iz 6. točke kategorije D, pri katerem je kinetična energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več, morajo v roku šestih mesecev po uveljavitvi tega zakona pri pristojnem organu podati vlogo za pridobitev priglasitvenega lista.

Pristojni organ izda priglasitveni list iz prejšnjega odstavka, če pri posamezniku ne obstajajo zadržki iz druge točke drugega odstavka 14. člena tega zakona.

jz to razumem, kot da se bo moralo vse zračne puške, ki presegajo moralo priglasit.

pa a ni da trgovec vodi evidenco prodanih kosov, vsaj tam kamor sem jaz kupu sem moral pokazat osebno in se podpisat na nek list skupaj z serijsko številko puške.
    vprašanje al to pomen, da bodo preverjali kdo je prijavu in kdo ne?

jah trgovci bodo zdaj hudo poslovno najebal, ker pomojem bo prodaja močno upadla. sožalje :(

če prav razumem je tečaj za varno rokovanje z orožjem isti neglede ali delaš za pravo orožje ali ne.
    mah, skoraj da bi si potem raje omislu eno malokalibersko.

Posamezniku se izda orožna listina za orožje kategorij B in C ter za orožje iz 1. do 5. točke kategorije D v skladu s pravicami in obveznostmi, ki izhajajo iz orožne listine in ob upoštevanju pogojev iz tega člena.

Pristojni organ izda posamezniku dovoljenje za nabavo orožja, dovoljenje za nabavo streliva, orožni list in dovoljenje za posest orožja, če so izpolnjeni naslednji pogoji:

1. da je dopolnil 18 let;

2. da ni zadržkov javnega reda;

3. da je zanesljiv;

4. da ima upravičen razlog za izdajo orožne listine;

5. da ima opravljen zdravniški pregled;

6. da je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem.

to pomen za odobritev ne smeš imeti zadržkov javnega reda. kaj je že to...če si pač bil kdaj zapisan pri policiji?

drgač pa ja, ubistvu če velja samo za drugo točko pol za priglasit prej kupljene puške ni problema.
    za nov nakup pa če prav razumem, moreš najprej opraviti vseh 6 točk. glede na to, da je zakon že sprejet to pomen...

mogoče se motim, tko jaz razumem stvari
  • Rok
    said:

Minister, pristojen za notranje zadeve, najpozneje do 30. junija 2014 predpiše način vodenja centralne zbirke podatkov, posredovanja podatkov in tehnične pogoje za računalniško opremo iz četrtega odstavka 77. člena zakona.

Trgovci so dolžni informatizirane evidence iz prejšnjega odstavka vzpostaviti do 31. decembra 2014.

Pa menda bomo morali uprabljati program, ki nam ga bo pripravilo ministerstvo, ki pa seveda ne bo zastonj, ampak ga bomo morali plačati, kar je spet protiustavno.

said:

jah trgovci bodo zdaj hudo poslovno najebal, ker pomojem bo prodaja močno upadla. sožalje :(

Samo to znajo.

said:

to pomen za odobritev ne smeš imeti zadržkov javnega reda. kaj je že to...če si pač bil kdaj zapisan pri policiji?

to je to ja, potrdilo o nekaznovanosti.

said:

drgač pa ja, ubistvu če velja samo za drugo točko pol za priglasit prej kupljene puške ni problema.

Sam (osebno) ne bom priglasil svoje puške, če me ustavi policaj, me naj da pred sodnika za prekrške, jaz mu rečen, da se sklicujem na 155. člen ustave in naj potem sami med sabo razčistijo.
    lp, Rok

• Danijel
    said:

said:

Pa menda bomo morali uprabljati program, ki nam ga bo pripravilo ministerstvo, ki pa seveda ne bo zastonj, ampak ga bomo morali plačati, kar je spet protiustavno.

said:

Samo to znajo.

said:

said:

Sam (osebno) ne bom priglasil svoje puške, če me ustavi policaj, me naj da pred sodnika za prekrške, jaz mu rečen, da se sklicujem na 155. člen ustave in naj potem sami med sabo razčistijo.

Samo ta 155.člen je napisam dvoumno,kjer piše da
    "Samo zakon lahko določi, da imajo posamezne njegove določbe učinek za nazaj, če to zahteva javna korist"
    "Javna korist-beri državna blagajna" v nadaljevanju pa
    "če se s tem ne posega v pridobljene pravice."kar pa se neikakor ne ujema s prejšnjim citatom
    "Pridobljene pravice-beri,če nisi kriminalec nimaš nikakršnih pravic".In kolikor je lahko vsim jasno si naša PREKRASNO ZBRSKANA vlada zakone piše in razlaga tako,da je v korist samo njim!
  • Rok
    said:

said:

said:

said:

Samo to znajo.

said:

said:

Samo ta 155.člen je napisam dvoumno,kjer piše da
    "Samo zakon lahko določi, da imajo posamezne njegove določbe učinek za nazaj, če to zahteva javna korist"
    "Javna korist-beri državna blagajna" v nadaljevanju pa
    "če se s tem ne posega v pridobljene pravice."kar pa se neikakor ne ujema s prejšnjim citatom
    "Pridobljene pravice-beri,če nisi kriminalec nimaš nikakršnih pravic".In kolikor je lahko vsim jasno si naša PREKRASNO ZBRSKANA vlada zakone piše in razlaga tako,da je v korist samo njim!

To je res, da je pri nas vse možno, ampak meni se ne zdi prav, če je bila včeraj omejitev hitrosti 90, danes pa 80, menda ne bom dobil kazen za včeraj.
    lp, Rok

• Danijel
    To je res samo ne vem,če se splača tvegat minimalno kazen 500€,ker imajo ponavadi na koncu tako oni prav
  • Soldat
    Qstraza ima prav ... Sklicovanje na ustavo :D . Naprej naj se pa sami menijo ...
  • Rok
    said:

Qstraza ima prav ... Sklicovanje na ustavo :D . Naprej naj se pa sami menijo ...

said:

To je res samo ne vem,če se splača tvegat minimalno kazen 500€,ker imajo ponavadi na koncu tako oni prav

Saj človek ne ve, kaj naj. Težko kaj narediš sam. Za zjokat pač.
    lp, Rok

• Soldat
    Res me zanima , kdo izmed tistih 50 000 lastnikov zračnih pušk , ki presegajo omejitve , bo šel po tisti papir ...
    Sicer pa , če sem prav razumel je treba samo pridobiti potrdilo o nekaznovanju . To pa le ni tak velik problem .
  • Rok
    said:

Res me zanima , kdo izmed tistih 50 000 lastnikov zračnih pušk , ki presegajo omejitve , bo šel po tisti papir ...
    Sicer pa , če sem prav razumel je treba samo pridobiti potrdilo o nekaznovanju . To pa le ni tak velik problem .

Pa verjetno par evrčkov na ene parih lokacijah.
    lp, Rok

• selanc
    Ja, a je treba naredit izpit o varnem ravnanju z orožjem al ne??
    Full sn močn, povnega sn močn!
  • Danijel
    said:

Ja to tud mene zanima.Tako,da,če kdo ve kar na dan z besedo.
  • hunter
    To se še marsikdo sprašuje. Vendar so naši "bogovi" napisal tak zakon da še sami ne vedo KAJ in KAKO je potrebno imeti po novem zakonu za zračno orožje. Nikjer ni jasno definirano priglasitev, izpit, . . . Poznam kar nekaj trgovcev ki so totalno zbegani, saj od pristojnega ministrstva še niso dobili nobenih napotkov.
  • zero
    Izpit iz varnega rokovanja z orožjem ni noben bavbav... Pa še prav pride v primeru ,če si kdaj omislite pravo orožje, pri lovskem izpitu itd.
    Drugače pa brezveze, verjetno 90% ljudi tako ne bo priglasilo orožja... :)
  • Rok
    said:

Izpit iz varnega rokovanja z orožjem ni noben bavbav... Pa še prav pride v primeru ,če si kdaj omislite pravo orožje, pri lovskem izpitu itd.
    Drugače pa brezveze, verjetno 90% ljudi tako ne bo priglasilo orožja... :)

Ni bavbav, je pa eur eur.
    lp, Rok

• zero
    Na žalost res...
  • Tile na ministerstvu pa so Kekci :roll:
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo.
  • panter21
    živjo mene pa zanima kaj bojo pa tisti ki so bili že zapisani pri policiji oz. so bili že kaznovani!
    Mislim da je že marsikdo od nas bil že zapisan ali pa kaznovan za kakšen delikt in si je to vprašanje že sigurno zastavil!!!
    hvala za morebitne odgovore! dijo.
  • geiger
    said:

said:

Če hočeš novo puško zdej kupit, ki presega omejitve potem moreš naredit. Za prijavo stare pa sam potrdilo o nekaznovanosti oz zadržkov javnega reda. Pa za slednje je rok 6 mesecov po sprejetju zakona, zdej nisem preverlaj kolk jih je že preteklo.

Mene bolj zanima, če bodo kej preverjali kdo si lasti take puške glede na tisti zapisnik ki sem ga podpisal ob nakupu. To me skrbi.

said:

živjo mene pa zanima kaj bojo pa tisti ki so bili že zapisani pri policiji oz. so bili že kaznovani!
    Mislim da je že marsikdo od nas bil že zapisan ali pa kaznovan za kakšen delikt in si je to vprašanje že sigurno zastavil!!!

Kot jaz razumem, če si bil kaznovan pomeni da ti vrjetno ne izdajo dovoljenja in s tem ne moreš prijavit puške...tko da ti ostane varjanta ali it v illegalo ali da ti jo vzamejo. Zakon pravi, da dobiš kazen in zaseg orožja, ko te najdejo. Kaj se zgodi če ti zavrnejo priglasitveni list...booo, pojam nimam nikjer ne piše.
  • hunter
    Zakon je bil sprejet 30.10.09 v veljavo pa je stopil 14.11.09
  • geiger
    said:

No torej imamo nekaj manj kot 6 mesecev časa za prijavit. Pa lahko kar rečemo "zbogom" poštenim zračnim puškam.

Če bo kdo skušal prijavit naj kr pove kako zgleda.
  • Danijel
    said:

said:

No torej imamo nekaj manj kot 6 mesecev časa za prijavit. Pa lahko kar rečemo "zbogom" poštenim zračnim puškam.

Če bo kdo skušal prijavit naj kr pove kako zgleda.

Zakaj misliš da jim lahko rečemo"zbogom"?Misliš,da jih bodo kar zaplenili?
  • geiger
    upam da ne :P jah če te dobijo neprijavljenega vrjetno ti jo bodo. če te mogoče kak sosed ne mara ker delaš hrup ko streljaš, lahk te prijavi.

mislu sem predvsem na nove puške...zdej bo treba orožni list nardit, pač komplikacije.
    jz skoraj razmišljam, če ne bi bilo bolje eno malokalibersko kupit kot pa eno močno zračno. je pa res da pri MK ne moreš ravno zadaj za hišo streljat in je pač municija primerno dražja...sam vseen.
  • said:

upam da ne :P jah če te dobijo neprijavljenega vrjetno ti jo bodo. če te mogoče kak sosed ne mara ker delaš hrup ko streljaš, lahk te prijavi.

mislu sem predvsem na nove puške...zdej bo treba orožni list nardit, pač komplikacije.
    jz skoraj razmišljam, če ne bi bilo bolje eno malokalibersko kupit kot pa eno močno zračno. je pa res da pri MK ne moreš ravno zadaj za hišo streljat in je pač municija primerno dražja...sam vseen.

Pač greš k jagrom pa nažigaš cele dni, enkrat ko imaš orožnega narejnega lahko kupiš kakršno koli puško,........ :D
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo.
  • geiger
    said:

said:

Pač greš k jagrom pa nažigaš cele dni, enkrat ko imaš orožnega narejnega lahko kupiš kakršno koli puško,........ :D

ja ma za vlke kalibre te zna že precej koštat. .22 LR municija ni tok nesramno draga...kaj tam okol 4EU za 50 kosov. kar bi prišlo 40EU za 500. to sploh ni nek hud strošek. torej sam še kako lokacijo treba zrihtat pa bo. kje so kej outdoor strelišča po sloveniji?

sem razmišljal...si zrihtaš pač eno omejeno zračno, tko za mal doma konzerve zadevat, pa eno MK al večjo za kej bolj resnega. (pa ne me vprašat zakaj, ker ubistvu nevem :D)

pač ta zakon je pokvaru cel čar zračnih pušk, vsaj meni no. beda
  • said:

said:

said:

ja ma za vlke kalibre te zna že precej koštat. .22 LR municija ni tok nesramno draga...kaj tam okol 4EU za 50 kosov. kar bi prišlo 40EU za 500. to sploh ni nek hud strošek. torej sam še kako lokacijo treba zrihtat pa bo. kje so kej outdoor strelišča po sloveniji?

sem razmišljal...si zrihtaš pač eno omejeno zračno, tko za mal doma konzerve zadevat, pa eno MK al večjo za kej bolj resnega. (pa ne me vprašat zakaj, ker ubistvu nevem :D)

pač ta zakon je pokvaru cel čar zračnih pušk, vsaj meni no. beda

Ja super je tud 223- (nato naboj)Sploh niso dragi ampak za na 200- 300 izredno natančen! Pa 22 Hornet pride u poštev.

Iz temi strelišči je pa zadnji čas dosti problemov, saj so na gorenjskem vsi zaprti. Preostane ti le Pragersko, ki je edino takšno zakonito, pa da je ves čas odprto. Drugače če pa imaš kakšno nivo, jo pa daj registriraj za na posest pa lahko tam streljaš. :D

lp
  • Zdravo fantje.

Da ne bom dolgovezil. Odločil sem se, da bom pač kupil zračno puško. Tale nov zakon pa je me v vsakem primeru malce zafrknil. Kot sem uspel razbrat, sedaj potrebujem sledeče:
    - da sem starejši od 21
    - da ni zadržkov javnega reda
    - opravljen preizkus znanja o ravnanju z orožje.

Ok, prva stvar je jasna :) Druga stvar... ta dokument/potrdilo... a to izda policijska enota, ki je odgovorna za območje, na katerem živiš? Je potrebno čakat, da se oni spomnejo na to al dobiš takoj (s tem mislim, da prec preverijo v sistemu). Ter še zadnja stvar, kje opraviti ta preizkus. Sem našel nekaj podatkov o tečajih za to, pa so okol 100€. Niti podrazno ne dam toliko. Nočem izpast samovšečen, samo sem prepričan, da premorem dovolj zdrave pameti, da bi lahko opravil ta izpit. Ampak ne vem kje.

Ali pa, če obstaja kaka lažja alternativa, da prideš do tega. Vem, da če kupiš orožje pri trgovcu, mu moraš podati ustrezne papirje in on to potem pošlje na upravno enoto itd...

Skratka, načeloma nisem proti tem stvarem, samo pojma nimam, kako do njih. Sem prejšnji teden klical na občino, samo so mi samo siknili, da kličem izven uradnih ur, so očitno delali do 1pm... na manj prijazen način :)

Vsaka informacija dobrodošla.
  • hunter
    Stvar je čisto enostavna. Puško kupiš privat, potem pa jo priglasiš in poveš da si jo kupil še po starem zakonu (pred 14.11). :lol:
  • Hehe, moja valovna dolžina, isto sem razmišljal.

AMPAK, a ne potrebuješ tud ob priglasitvi omenjenih dovoljenj? To je ta hec, ki me trenutno mal bremza.

Boldan del:

Zračno orožje, pri katerem je kinetična energija na ustju cevi več kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več, je bilo do, sedaj dostopno vsem posameznikom, pod pogojem da so stari 18. let, s spremembo bo za to orožje potrebna priglasitev. To dejansko pomeni, da bodo posamezniki lahko tako zračno orožje kupovali pod naslednjimi pogoji:
    · Starost 21 let;
    · Da ni zadržkov javnega reda;
    · Opravljen preizkus znanja o ravnanju z orožjem.

Ob izpolnjevanju naštetih pogojev listino "Priglasitveni list" izda trgovec in o nakupu orožja obvesti pristojno UE, ki osebo in orožje vnese v ustrezne evidence imetnikov orožja.

Posamezniki, ki že posedujejo zračno orožje, pri katerem je kinetična energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več, bodo morali v roku 6 mesecev po uveljavitvi zakona pri pristojnem organu podati vlogo za pridobitev priglasitvenega lista. Listina jim bo izdana v kolikor bodo izpolnjevali prej naštete pogoje. V kolikor pogojev ne bodo izpolnjevali bodo morali tako zračno orožje odsvojiti.

Lp.
  • hunter
    Za priglasitev ne potrebuješ omenjenih stvari. Razne tečaje itd. potrebuješ če se odločiš da boš sedaj po sprejetju zakona kupoval v trgovini.

Lp
  • geiger
    said:

Zdravo fantje.

Da ne bom dolgovezil. Odločil sem se, da bom pač kupil zračno puško. Tale nov zakon pa je me v vsakem primeru malce zafrknil. Kot sem uspel razbrat, sedaj potrebujem sledeče:
    - da sem starejši od 21

Ok, prva stvar je jasna :) Druga stvar... ta dokument/potrdilo... a to izda policijska enota, ki je odgovorna za območje, na katerem živiš? Je potrebno čakat, da se oni spomnejo na to al dobiš takoj (s tem mislim, da prec preverijo v sistemu). Ter še zadnja stvar, kje opraviti ta preizkus. Sem našel nekaj podatkov o tečajih za to, pa so okol 100€. Niti podrazno ne dam toliko. Nočem izpast samovšečen, samo sem prepričan, da premorem dovolj zdrave pameti, da bi lahko opravil ta izpit. Ampak ne vem kje.

Ali pa, če obstaja kaka lažja alternativa, da prideš do tega. Vem, da če kupiš orožje pri trgovcu, mu moraš podati ustrezne papirje in on to potem pošlje na upravno enoto itd...

Skratka, načeloma nisem proti tem stvarem, samo pojma nimam, kako do njih. Sem prejšnji teden klical na občino, samo so mi samo siknili, da kličem izven uradnih ur, so očitno delali do 1pm... na manj prijazen način :)

uf detajle nevem točno...en kolega je zadnjič delal orožni list, bi njega moral prašat kako je z temi postopki.

če se ne motim je poanta v tem, da če boš hotu novo zračno puško (neomejeno) kupit boš rabu nabavno dovoljenje, ki se ga dobi pač po opravljenem celotnem postopku (vse točke po zakonu). pač isto kot da greš kak Glock kupit.

pa pomojem po vsej birokraciji te bo koštalo sigurno kakih 150EU. zdravniški, tečaj, razni papirji.
    pa še za nakup moreš izbrat razlog zakaj ga rabiš...možni milsim da so: šport, lov, samoobramba, zbirateljstvo. tu pa lov, samoobramba in vrjetno tud zbirateljstvo odpadejo, za športat pa moreš bit včlanjen v klub (sam tekmovalne zračne puške so itak omejene na 175m/s tak da nima smisla). ok tu nisem 100% če vse štima kar sem povedal, sam milsim da je nekaj podobnega, naj me kdo dopolne ali popravi.

in simple words...we're screwed. :P

zanima me to...ko prijavimo stare puške in kasneje hočemo zamenjat feder, a lahko dobimo močnejšega?
    jz skoraj da bi iz USA naročal, ker vrjetno tu v SLO bo samo neka zajebancija.
  • Uf. Upam da se motiš :D Ker po moji interpretaciji (ja, zmedeni :D) za zračko vseeno ne boš rabil zdravniškega. Potem bom pač fračo si naredil...
  • Rok
    said:

said:

Zdravo fantje.

- da sem starejši od 21

uf detajle nevem točno...en kolega je zadnjič delal orožni list, bi njega moral prašat kako je z temi postopki.

če se ne motim je poanta v tem, da če boš hotu novo zračno puško (neomejeno) kupit boš rabu nabavno dovoljenje, ki se ga dobi pač po opravljenem celotnem postopku (vse točke po zakonu). pač isto kot da greš kak Glock kupit.

pa pomojem po vsej birokraciji te bo koštalo sigurno kakih 150EU. zdravniški, tečaj, razni papirji.
    pa še za nakup moreš izbrat razlog zakaj ga rabiš...možni milsim da so: šport, lov, samoobramba, zbirateljstvo. tu pa lov, samoobramba in vrjetno tud zbirateljstvo odpadejo, za športat pa moreš bit včlanjen v klub (sam tekmovalne zračne puške so itak omejene na 175m/s tak da nima smisla). ok tu nisem 100% če vse štima kar sem povedal, sam milsim da je nekaj podobnega, naj me kdo dopolne ali popravi.

in simple words...we're screwed. :P

zanima me to...ko prijavimo stare puške in kasneje hočemo zamenjat feder, a lahko dobimo močnejšega?
    jz skoraj da bi iz USA naročal, ker vrjetno tu v SLO bo samo neka zajebancija.

Z lahkoto vam lahko prodamo puško in vzmet posebaj, ampak potem ste sami odgovorni, če zamenjate vzmet.
    lp, Rok

• selanc
    Pravkar sem klical na upravno enoto Slovenj Gradec in takole so mi povedali:
    Prinesti moram zraven puško, račun, če še obstaja. Kakršen koli papir iz katerega je razvidno, da je res potrebno puško prijavit. Oni potem preverijo če so kakšni zadržki pri policiji. Torej je treba iti sm na upravno enoto in ne na policijo, ni treba opravljat kakšnega izpita o varnem ravnanju z orožjem. To je to. Jutri grem in opravim s tem!!!
    Še to: Taksa je 15 ojrov
    Priglasitveni list je 5 ojrov
    LP in veseli december vsem
  • Rok
    said:

Pravkar sem klical na upravno enoto Slovenj Gradec in takole so mi povedali:
    Prinesti moram zraven puško, račun, če še obstaja. Kakršen koli papir iz katerega je razvidno, da je res potrebno puško prijavit. Oni potem preverijo če so kakšni zadržki pri policiji. Torej je treba iti sm na upravno enoto in ne na policijo, ni treba opravljat kakšnega izpita o varnem ravnanju z orožjem. To je to. Jutri grem in opravim s tem!!!
    Še to: Taksa je 15 ojrov
    Priglasitveni list je 5 ojrov
    LP in veseli december vsem

To velja za obstoječo puško, katero ste kupili pred zakonom?
    lp, Rok

• selanc
    Da. Kk pa je če jo zdaj kupiš, bom pa osebno jutri tam vprašo pa povem!
  • No, jaz sem dobil drugačen odgovor, tako da mi pa zdaj čisto nič več ni jasno. Bom kar kompleten odgovor tu prilimal.

Posameznik, ki že poseduje zračno orožje pri katerem je kinetična energija
    izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi
    200m/s ali več bodo morali v roku 6 mesecev po uveljavitvi Zakona o
    spremembi in dopolnitvi zakona o orožju (po 19.10.2009) pri pristojnem
    organu podati vlogo za pridobitev priglasitvenega lista. Listina jim bo
    izdana v kolikor bodo izpolnjevali naslednje pogoje:
    - starost 21 let,
    - da ni zadržkov javnega reda,
    - da imajo opravljen preizkus znanja o ravnanju z orožjem.
    V kolikor pogojev ne bodo izpolnjevali bodo morali tako zračno orožje
    odsvojiti.

Zadržke javnega reda ugotavlja Upravna enota v postopku izdaje
    priglasitvenega lista.

Ob priglasitvi orožja le-tega prinesite s sabo na UP.

Če jaz to razumem pravilno, mora vsak, ki hoče priglasiti orožje kupljeno pred uvedbo novega zakona prav tako opravljati preizkus.

Daj, ko boš opravil povej, me res zanima. Zgleda da niti med sabo niso povsem usklajeni :\

LP
  • selanc
    LP vsem! Danes sem bil na upravni enoti. In vse kar je treba je izpolnit vlogo za priglasitveni list. Ki ti ga potem oni pošljejo domov, ko preverijo o zadržkih na policiji!!! Traja okrog 10 dni, tako mi je vsaj rekel! Cena vsega je 18.99 evra. To velja za tiste ki so kupili puško pred začetkom tega dodatka o zakonu o orožju. Tisti ki pa od veljave tega dodatka naprej, kupijo zračno jim pa mora prodajalec dati priglasitveni list zraven! Tako mi je rekel na občini! To pomeni tako: vsi ko smo že imeli puške pred zakonom, moramo po priglasitveni list na občino, kateri jo pa kupijo sedaj ga pa morajo dobiti zraven puške!Če ne je pa sploh kupit ne moreš! Torej si morajo vsi prodajalci na občini nabavit te prijave, in ko jo ti kupiš, mora prodajalec podati vlogo na policijo če so kakšni zadržki, če jih ni jo O.K., če pa so, jo pa tk ne kupiš sploh. Vprašite kaj! Ko še sam ne zastopim ka sn napiso.
    Sn bil pa drigi na KOroškem , ko sn jo prijavil!
    LP
  • Rok
    said:

LP vsem! Danes sem bil na upravni enoti. In vse kar je treba je izpolnit vlogo za priglasitveni list. Ki ti ga potem oni pošljejo domov, ko preverijo o zadržkih na policiji!!! Traja okrog 10 dni, tako mi je vsaj rekel! Cena vsega je 18.99 evra. To velja za tiste ki so kupili puško pred začetkom tega dodatka o zakonu o orožju. Tisti ki pa od veljave tega dodatka naprej, kupijo zračno jim pa mora prodajalec dati priglasitveni list zraven! Tako mi je rekel na občini! To pomeni tako: vsi ko smo že imeli puške pred zakonom, moramo po priglasitveni list na občino, kateri jo pa kupijo sedaj ga pa morajo dobiti zraven puške!Če ne je pa sploh kupit ne moreš! Torej si morajo vsi prodajalci na občini nabavit te prijave, in ko jo ti kupiš, mora prodajalec podati vlogo na policijo če so kakšni zadržki, če jih ni jo O.K., če pa so, jo pa tk ne kupiš sploh. Vprašite kaj! Ko še sam ne zastopim ka sn napiso.
    Sn bil pa drigi na KOroškem , ko sn jo prijavil!
    LP

No ni ravno tako, je pa dosti blizu, citiram:

Ne glede na določila prejšnjega odstavka sme trgovec prodati do
    dva kosa orožja iz 2. do 5. točke kategorije D in 6.
    točke kategorije D, pri katerem je kinetična energija izstrelka
    na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi
    200 m/s ali več:

- imetniku orožnega lista, dovoljenja za posest, pooblastila za
    nošenje orožja in dovoljenja za zbiranje orožja;

- osebam, ki v skladu z 69. členom tega zakona posedujejo
    dovoljenje za iznos orožja.

V vseh primerih sme trgovec prodati orožje iz 2. do 5. točke
    kategorije D in 6. točke kategorije D, pri katerem je kinetična
    energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost
    izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več le posamezniku, ki je
    dopolnil starost 21 let in izpolnjuje pogoje iz 2. in 6. točke
    drugega odstavka 14. člena tega zakona. Orožje sme izročiti
    posamezniku, ko mu ta na vpogled predloži javno listino s
    fotografijo, ki jo je izdal državni organ in predloži dokazila,
    da ne obstajajo zadržki iz 15. člena tega zakona ter dokazilo, da
    je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem v skladu z 19.
    členom tega zakona.

Osebi, mlajši od 21 let, sme trgovec prodati orožje iz 2. do 5.
    točke kategorije D in 6. točke kategorije D, pri katerem je
    kinetična energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali
    hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več le na podlagi
    dovoljenja za nabavo orožja, ki ga je izdal pristojni organ v
    skladu s 14. členom tega zakona.

lp, Rok

• selanc
    Ja je tako bolj prav!
  • Fantje, pa sem dobil uraden odgovor iz MNZ. Korekten in hiter odgovor. Takole gre (menda ne bodo zamerili, če pripopam sem, bodo mogoče imeli manj vprašanj podobne narave):

Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o orožju, ki je prinesel spremembo pri pogojih za posest zračnega orožja, ima tudi konkretne določbe glede pridobitev priglasitvenih listov za posameznike, ki so to orožje posedovali pred uveljavitvijo omenjenih sprememb.

Te določbe so v poglavju "Prehodne določbe", in sicer:
    "39. člen

Posamezniki, ki že posedujejo orožje iz 6. točke kategorije D, pri katerem je kinetična energija izstrelka na ustju cevi višja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi 200 m/s ali več, morajo v roku šestih mesecev po uveljavitvi tega zakona pri pristojnem organu podati vlogo za pridobitev priglasitvenega lista.

Pristojni organ izda priglasitveni list iz prejšnjega odstavka, če pri posamezniku ne obstajajo zadržki iz druge točke drugega odstavka 14. člena tega zakona."

Torej je pogoj za posameznika, ki je pred spremembo posedoval tako orožje, le, da ni zadržkov javnega reda. Ni pa potreben preizkus znanja o ravnanju z orožjem.

Enkratno. Bom lahko brez težav poštimal še to. Lepo.

Lp.
  • Danijel
    said:

Fantje, pa sem dobil uraden odgovor iz MNZ. Korekten in hiter odgovor. Takole gre (menda ne bodo zamerili, če pripopam sem, bodo mogoče imeli manj vprašanj podobne narave):

Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o orožju, ki je prinesel spremembo pri pogojih za posest zračnega orožja, ima tudi konkretne določbe glede pridobitev priglasitvenih listov za posameznike, ki so to orožje posedovali pred uveljavitvijo omenjenih sprememb.

Te določbe so v poglavju "Prehodne določbe", in sicer:
    "39. člen

Pristojni organ izda priglasitveni list iz prejšnjega odstavka, če pri posamezniku ne obstajajo zadržki iz druge točke drugega odstavka 14. člena tega zakona."

Torej je pogoj za posameznika, ki je pred spremembo posedoval tako orožje, le, da ni zadržkov javnega reda. Ni pa potreben preizkus znanja o ravnanju z orožjem.

Enkratno. Bom lahko brez težav poštimal še to. Lepo.

Lp.

Hvala za informacijo.Jaz pa še čakam,kaj mi bodo odgovorili iz UE Kranj glede postopka za priglasitev.
  • Jah, meni so v Loki rekli, da rabim komplet (kar sem prej pisal). Zdaj bom pač s tem izpisom šel tja, pa naj kličejo kogar hočejo. MNZ has spoken :)
  • panter21
    said:

said:

said:

Če hočeš novo puško zdej kupit, ki presega omejitve potem moreš naredit. Za prijavo stare pa sam potrdilo o nekaznovanosti oz zadržkov javnega reda. Pa za slednje je rok 6 mesecov po sprejetju zakona, zdej nisem preverlaj kolk jih je že preteklo.

Mene bolj zanima, če bodo kej preverjali kdo si lasti take puške glede na tisti zapisnik ki sem ga podpisal ob nakupu. To me skrbi.

said:

Kot jaz razumem, če si bil kaznovan pomeni da ti vrjetno ne izdajo dovoljenja in s tem ne moreš prijavit puške...tko da ti ostane varjanta ali it v illegalo ali da ti jo vzamejo. Zakon pravi, da dobiš kazen in zaseg orožja, ko te najdejo. Kaj se zgodi če ti zavrnejo priglasitveni list...booo, pojam nimam nikjer ne piše.

Ja bil sem že v takem postopku! j..ga mlada leta pač in spoznavanje sveta!
    Po mojem mnenju puško lahko prijavim saj je bila dovoljena ko sem jo kupil in nisem kriv za ta zakon ampak padel bi na izpitu oz. kupiti nebi mogel več v trgovini! Ne noben policaj mi nebo jemal puške,ko mi jo odplača potem lahko. kajpa še
  • hunter
    Priglasitveni list odpade v naslednjih primerih!

15. člen

Zadržki javnega reda

Zadržki javnega reda so podani (2. točka drugega odstavka 14. člena tega zakona):

– če je posameznik pravnomočno obsojen za naklepno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti;

– če je posameznik s pravnomočno odločbo obsojen za prekršek zoper javni red in mir z elementi nasilja.

Če zoper posameznika iz prve in druge alinee prejšnjega odstavka teče kazenski postopek ali postopek za prekršek z elementi nasilja, se odločitev, ali oseba izpolnjuje pogoje, odloži do pravnomočnosti sodbe oziroma odločbe v tem postopku.

16. člen

Zanesljivost

Posameznik je zanesljiv (3. točka drugega odstavka 14. člena tega zakona), če se na podlagi ugotovljenih dejstev lahko sklepa, da orožja ne bo zlorabljal ali ga neprevidno, nestrokovno ter malomarno uporabljal in shranjeval, ali ga prepuščal osebi, ki ni upravičena do posesti orožja.

Posameznik v nobenem primeru ni zanesljiv, če mu je bila odvzeta opravilna sposobnost, če je odvisen od alkohola ali mamil, oziroma, če okoliščine, v katerih živi, kažejo, da ni primeren za posedovanje orožja, razen če so te okoliščine posledica nezakrivljenega resnega ogrožanja. :oops:

Pozdravljeni, obiskovalec!

Za uporabo foruma morate biti najprej prijavljeni v www.rojal.si nato pa kliknite na svoje ime pod tem besedilom.

V diskusiji sodelujejo

Novo v Rojalu