Bench Rest
  • SL">Kot sem obljubil začenjam novo diskusijo na temo Bench Rest saj je tudi pri
    nas za to kar nehaj zanimanja.

SL">Vse skupaj se je začelo nekje v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko
    so sedeč za mizo lovci po Ameriških stepah lenobno čakali na momoidočo
    divjad.... Šport se je hitro prijel tudi po ostalem svetu v vseh mogočih
    kalibrih. Nas seveda najbolj zanima zračno orožje, ki pa v tej disciplini že
    dolgo časa živi pod isto streho z malokaliberskem orožjem. Tako zveze kot tudi
    pravilniki so za obe vrsti orožij skupni.

SL">Gre za natančno streljanje sede za mizo, orožje pa počiva na posebnih
    stojalih. Teh je zares veliko vrst in so dvodelni: prednji del (front rest),
    ter zadnji del. Prednji del je lahko pravo  mehansko čudo, omogoča zelo natančne pomike
    tako levo in desno kot tudi gor in dol. Prav na vrhu ima sedlasto oblikovano
    vrečko, v katero nasujemo pesek. Puška mora namreč biti v kontaktu z stojalom
    ali z mizo samo preko teh peščenih vrečk. Za razliko od prednjega, pa zadnji
    del ne sme vsebovati prav nobene nastavitve razen kakšne podložne distančne
    plošče. Običajno je to zelo preprosta vrečka napolnjena z peskom. Na zgornji
    strani ima oblikovana  "ušesa"
    med katera naslonimo kopito. Oba dela stojala med seboj ne smeta biti povezana.

SL">BenchRest z zračnim orožjem streljamo na razdalji 25m, malokaliberski pa na
    50m. Tarči sta si zelo podobni, nista pa enaki. Gre za polje petindvajsetih
    tarč v katere ustrelimo samo po en strel. Levo in desno imata še preizkusne
    tarče, ki jih lahko uporabljamo tudi med tekmovanjem. Seveda štejejo praktično
    samo desetke.... Strelec ima na voljo 30 min za tekme na odprtem prostoru ter
    20 min za tekme v dvoranah. Zunaj je seveda veter lahko odločilni faktor, zato
    si tekmovalci postavijo posebne vetrne zastavice vse od cevi pa tja do tarče. S
    temi vetromeri potem ocenjujejo jakost in smer vetra vzdolž leta izstrelka ter
    ga tako skušajo kompenzirati. Na tekmovanju se običajno strelja tri serije po
    25 strelov.

SL">Prijetno sem bil presenečen, ko sem ugotovil da je v Slo Bench Rest scena
    pravzaprav zelo živa, vendar samo njen malokaliberski del. Za seboj ima že
    kakšna štiri leta, sodeluje kar nekaj deset strelcev, aktivnejših pa je okoli
    petnajst. Delujejo pod okriljem Amaterske Strelske Zveze. V septembru so se
    nekateri udeležili svetovnega prvenstva v Plznu na Češkem z nekaj odmevnimi uvrstitvami
    (zanimivo, da so se Amerikanci svetovnega prvenstva udeležili samo z zračnim
    orožjem).

SL">Prejšnji teden sem bil na "strokovni ekskurziji" pri Matjažu, ki
    je gonilna sila BR-ja pri nas in tudi že nekakšen funkcionar na krovni Evropski
    zvezi. Fantje pri Amaterski Strelski zvezi vabijo vse zainteresirane strelce z
    zračnim orožjem da se jim pridružijo in tako izpolnijo še ta del aktivnosti.
    Krovna Evropska zveza se imenuje namreč:

European Rimfire
    & Air Rifle Benchrest Federation
    line-height:115%;mso-ansi-language:SL"> in je članica 115%;mso-ansi-language:SL">World Rimfire & Air Rifle Benchrest Federation.

SL">Spodaj sem pripel pravkar sprejeta nova Pravila tekmovanja in seveda tudi
    Slovensko verzijo. Trenutno v našem prevodu še ni dela, ki se nanaša na
    kategorizacijo zračnega orožja ker pač to do sedaj ni bilo potrebno. Matjaž mi
    je obljubil, da bo rade volje dodal še del, ki zanima nas. Pa si ga tule
    poglejmo, zračke so razdeljene samo na dve kategoriji:

- Light Varmint
    Air Rifle Class
    mso-ansi-language:SL">, (Lahka zračna puška za odstrel malih škodljivcev...),
    vsaka zračna puška ne glede na pogon in tehta z vsemi dovoljenimi dodatki največ
    4.762kg. Glede optike ni omejitve, kopito pa mora biti tovarniško ali pa v
    skladu z določili Dodatka G. Največja dovoljena moč je 16.3J, kalibri pa 4.5mm,
    5.0mm in 5.5mm.

- Heavy Varmint
    Air Rifle Class
    mso-ansi-language:SL">, (Težja zračna puška za odstrel malih škodljivcev...),
    vsaka zračna puška ne glede na pogon in tehta z vsemi dovoljenimi dodatki največ
    6.8kg. Glede optike ni omejitve, kopito pa mora biti tovarniško ali pa v skladu
    z določili Dodatka G. Največja dovoljena moč je 27J, kalibri pa 4.5mm, 5.0mm in
    5.5mm.

Kot lahko vidite, "springerce" niso zares v igri....

SL">No, tole sem pripravil za prvo pokušino! Debata je odprta ...

• Še link na originalna pravila, prej jih nekako nisem uspel gor spravit.

• igor
    a s 6,35 kalibrom ni nič?
    a ta tarča je za sprintat?
    oprosti ker samo sprašujem
  • Pozdravljen,

na sosednji strani se najdejo tudi še druge tarče

lp
  • Igor, ti kar vprašaj, učimo se itak celo življenje....

Ja, 6.35 ne gre, tako pač pravijo uradni papirji. Ta kaliber pokrije skoraj že celo devetko.... 

Tarča je za sprintat, potrebuješ pa A3 printer. POZOR! Ko printaš moraš v nastavitvah printerja "Page sizing & Handling" spremeniti iz "Fit" na "Actual size"!

• Rok
    @igor, bo treba extreme benchrest definirat. Brez omejitev na 70m.
    lp, Rok

http://www.rojal.si - Spletna orožarna
    http://wiki.rojal.si - Wikipedia orožja
  • igor
    hvala,moram priznat da sem mal razočaran, nimam pravega kalibre ne za FT in zdaj še to,
    ma kaj bo treba drugo puško kupit?
    :D
    pa ravnokar sem investiral v traktor
    :\">
  • tejo996
    igor said:

pa ravnokar sem investiral v traktor
    :\">

Ja nič traktor prodat pa novo puško v omaro :p
  • BojanFTBojanFT
    Za šport ne potrebuješ velikih moči in velikih kalibrov, to je že bolj lovsko orožje. In to sploh še ni vse - Hrvati že imajo v pravilih, da so za FT dovoljene samo enostrelne puške, torej adijo razno razni magacini. Sicer verjamem, da trenutno to še tolerirajo, vendar pa gre povsod v to smer!
    Enostrelna puška na 16J v 4.5 ti pa na široko odpira vrata v športne discipline.

Da ne pozabim, to soboto je ob 9h v Mošnjah BenchRest tekmovanje v MK na 50m. Matjaž me je povabil da naj pridem kar z zračno..., torej se bo dalo ustrelit tudi na 25m. Naj pride še kdo, baje se bo dalo kar tam izposodit rest... Intenzivno rezkam drugačna prednji in zadnji del kopita....

• Jaz sem tudi za extreme benchrest :D
    6.35 mm pa res ni velik kaliber
    ;)
  • BojanFTBojanFT
    Hm, za orožje na splošno mogoče ne, za zračno pa zagotovo!
    Pa nenazadnje nič zato, saj je tukaj še vedno Extreme BenchRest.
    Je sicer res, da ta živi zlasti čez lužo, v Evropi ga skoraj ne poznajo. Pa celo v Ameriki ni nekih uradno znanih ali objavljenih pravil - vsak organizator vse skupaj priredi malo po svoje. Tako boste zasledili da se strelja od 16 pa vse do 25 tarč, trajanje pa je 20 ali pa 30 minut. Potem gre še za nekaj nebistvenih drobnarij, glavno pa je da zračne puške praktično niso z ničemer omejene, celo resti so lahko enodelni....
    Kljub temu pa so rezultati vedno bistveno slabši kot v uradno priznanih BR tekmovanjih, pač zaradi zares velike razdalje. Ta je "uradno" postavljena na 75 yardov, kar znese natančno 68.58m. Pri nas seveda to zaokrožimo na 70m....
    Verjamem pa vseeno, da bi tudi v Extreme BR bilo potrebno zagotoviti neke minimalne pogoje in ti se tičejo predvsem stabilnih miz, omogočenja vetrnih zastavic vzdolž leta metka ter organizacija tekme na ne zelo vetru odprtem prostoru. BR je od nekdaj bila disciplina, kjer se lovi desetke, ne pa da je strelec zadovoljen, če ima luknjo nekje v tarči.... Razlika med znanjem in naključjem mora biti očitna!

• BojanFTBojanFT
    Na naslovu
    si lahko snamete zastonj revijo "The Benchrest Shooter" v PDF obliki. Veliko zanimivega branja na BR temo.

• BojanFTBojanFT
    Danes sem se kot edini zračkar udeležil BenchRest tekmovanja na strelišču v Mošnjah.
    Najprej me je presenetilo zelo lepo urejeno strelišče, nasproti pa je deloval peklenski mraz.
    Ker sem torej bil edini sem zračko prepustil mojemu juniorju, sam pa sem preizkusil MK. 
    Po pravici povedano z rezultatom nisem bil zadovoljen, še posebej ne ko mi je moj nadobudnež z biatlonko iz sosednjega strelskega mesta slabo nabil tri tarče....
    No, kakor koli, po uradni tekmi sem tudi sam odstrelil eno tarčo na 25m z mojim Štajerjem in dosegel rezultat 244, kar me je zelo prijetno presenetilo. Morate pa vedeti da je ocenjevanje zadetkov z zračno puško zelo težavno, ker metki naredijo zelo majhno luknjico in je praktično vsako potrebno preizkusiti z posebnim merilom za določen kaliber. Če bi bil papir za tarče "ta pravi" bi bil seveda ta fenomen manj izrazit.
    Prednji rest tudi ni bil na nivoju...., ampak v redu za prvo poizkušnjo!
    Štartnina za MK je bila 25eur....., tri tarče po 25 strelov plus probe.
    Sicer je tole bilo praktično konec sezone, vendar pa - BencjRest scena v Butalah ne potrebuje nobene nove organizacije, kluba, zveze ali pravil. Vse to je že nastavljeno in deluje dobro. Le kakšnega kandidata z zračno še potrebuje, saj so bili do sedaj živi le MK strelci.
    Samo za informacijo, norma za udeležbo na Svetovnem prvenstvu letos je bila 239 na državni tekmi.....
    Za SP leta 2015 je baje 6 prostih mest.....

BR.jpg
    1530 x 894 - 259K
    BR25.jpg
    1436 x 1014 - 277K
  • igor
    čestitam, res bravo
  • PanterPanter
    Zelo dobro in puška se mi posebej dopade. Tukaj pa res nimam kaj govoriti od extreme variantah itd.
    Kot je napisano 4.5,5.0 in 5.5 cal pa 16.3-27j pač tako so pravila in spoštovat je treba.
    Seveda če hočeš streljat si kupi novo puško in pusti ono s 80+j. doma.
    mene to zelo zanima in kar že vnaprej se veselim branja.
    Pohvalno o zgornjih navedbah ter prispevkih:-bd
    lp,Panter
  • BojanFTBojanFT
    Samo da malo poživim debato in koga morebiti zrajcam za prihodnje leto:
    Matjaž in Marjan, dva super BR fanta sicer v MK, sta zasnovala popolnoma svoj koaksialni Front Rest, ki naj bi bil cenovno zelo pristopen!!!!
    Samo da razložim, imamo namreč dva tipa prednjih stojal, klasična, kjer z vijaki nastavljamo višino in smer ter koaksialne, kjer imamo ročico in cel rest podobno kot z joystickom vozimo gor in dol ter levo in desno. Ta zadnji način je seveda bistveno hitrejši in hudo pridobiva na veljavi prav zdaj, ko je čas v dvoranah zmanjšan na 25 minut....
    Tudi sam sem pomagal pri rezkanju prve mini serije. Naslednjič sledijo slike!
    Nikar se ne sprašujte kje je keč streljati iz stojal - zadeva namreč daje lažno iluzijo da gre kar samo v center. Fora je ravno v tem da ne gre. Za vrhunske rezultate je potreben specifični napor in obilica zares pedantnih potez od prve priprave pa vse do zadnjega strela!
    Ta pravi, še ne dosežen rezultat je 250 in 25X......

• Hura, končno sem dobil Front Rest, zadnjo vrečo sem pa že imel!
    Vse čestitke Marjanu in Matjažu za zares čudovit in odličen izdelek!
    Takoj sem poslal v tarčo 10 metkov na 14m (več nimam notri), rezultat pa je tule:

image

Seveda ni namen te fotke, da bi komu vzela veselje...., temveč ravno obratno - da bi ga kdo dobil!

Spodaj je še nekaj fotk za občutek kako vse skupaj izgleda. Ne nazadnje ni za zanemarit nove Vijoline od Štajercev, da o Hubblu sploh ne govorimo.....

2013-12-28-20.46.56.jpg
    512 x 507 - 44K
    6.jpg
    2048 x 1152 - 198K
    1.jpg
    1375 x 1152 - 176K
    2.jpg
    1900 x 961 - 157K
    3.jpg
    2048 x 1152 - 230K
    4.jpg
    2048 x 1152 - 159K
    5.jpg
    2048 x 1152 - 150K
  • Še nekaj slik obeh restov in vse mašinerije postavljene na bodočo mizo......

Slovenska navodila za Bench Rest sem že večkrat poizkušal naložiti, vendar vedno brez uspeha. Končno se mi je posvetilo, da je zadeva verjetno prevelika in sem jo tako razbil na tri dele. To je to!

BR1.pdf
    544K
    BR2.pdf
    708K
    BR3.pdf
    832K
    1.jpg
    1738 x 905 - 150K
    4.jpg
    1742 x 887 - 91K
    5.jpg
    1485 x 1011 - 74K
    6.jpg
    1455 x 929 - 83K
    7.jpg
    1485 x 1038 - 83K
  • Da ne pozabim, k BR opremi obvezno sodijo tudi zastavice, ki si jih strelec postavi vzdolž svoje strelske linije. Z njihovo pomočjo ocenjuje jakost in smer vetra v trenutku pred strelom in tako kar najbolje kompenzira zanos.V BR je to zelo pomembno, saj pravzaprav štejejo samo desetke in IKSi.....

1960520.jpg
    800 x 600 - 101K
    Wick-Style with Prop-2.JPG
    1283 x 876 - 219K
    2rzdj6d.jpg
    583 x 416 - 119K

Pozdravljeni, obiskovalec!

Za uporabo foruma morate biti najprej prijavljeni v www.rojal.si nato pa kliknite na svoje ime pod tem besedilom.

V diskusiji sodelujejo

Novo v Rojalu